Кулеба: Україна буде членом НАТО. Це питання часу і ціни, яку ми заплатимо
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба впевнений, що Україні нададуть членство в НАТО. Про це він заявив 6 липня на форумі "Україна 30", передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"Україна буде членом НАТО. Це питання часу і ціни, яку ми заплатимо. А поки ми не є членами великого Альянсу, ми маємо оточити себе альянсами з дружніми державами", – сказав Кулеба.
Він додав, що наразі Україна розвиває військово-технічну співпрацю зі США, Британією і Туреччиною.
"Ми поки не є членами НАТО. Ми не маємо гарантій безпеки від інших держав. Низка важливих країн світу з виключно політичних причин не продає нам озброєння, яке здатне зміцнити нашу оборону. Це сувора реальність", – додав він.
Контекст:
Курс на членство в ЄС і НАТО закріплено в Конституції України.
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україні надали статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.
Також учасники саміту висловили підтримку територіальної цілісності і суверенітету України, заявили про невизнання анексії Криму Росією. Альянс закликав Росію відмовитися від нарощування військ поблизу кордону України і припинити обмежувати судноплавство в частинах Чорного моря.
Окремо генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підкреслив, що Росія не зможе накласти вето на рішення про вступ України в НАТО.
Президент США Джо Байден також заявив, що російська агресія не стане перешкодою для вступу України в НАТО. Водночас на запитання, чи нададуть Україні план дій для членства в НАТО, він сказав, що "це ще треба буде побачити" і спочатку Україна має викорінити корупцію.
Під час "прямої лінії" 30 червня Путін сказав про Україну таке: "За Конституцією України, там не може бути іноземних військових баз. Можна створити навчальні центри, можна створити якісь інші, користуватися іншими формами. Військове освоєння території, яка безпосередньо межує з нами, створює для нас істотні проблеми у сфері безпеки".
Представник президента в Конституційному Суді України, народний депутат від "Слуги народу" Федір Веніславський на це відповів, що якщо Україна стане членом НАТО, то союзницькі бази також можуть з'явитися на території країни.