Зеленський порівняв реакцію Кремля на тему НАТО зі страхом із дитинства

Україна точно є суб'єктом глобальної політики, зазначив Зеленський
Фото: EPA
Ціннісна інтеграція в європейську та євроатлантичну спільноти – історичний вибір України. Про це в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна", опублікованому 1 липня, сказав президент Володимир Зеленський.

"Україна, як і будь-яка суверенна держава, самостійно обирає, як забезпечувати реалізацію власних національних інтересів. Особливо з точки зору безпеки. Це не підлягає сумніву", – підкреслив глава держави.

Президент РФ Володимир Путін 30 червня заявив, що західні країни розпочали "військове освоєння" України, яка межує з Росією, що "створює для нас істотні проблеми у сфері безпеки". Глава Кремля також зазначив, що за Конституцією на території України не може бути військових баз інших держав.

Коментуючи слова Путіна, Зеленський назвав їх "нав'язливою ідеєю".

"Якщо говорити об'єктивно, то всі формати навчань, які відбуваються за участі наших партнерів, опрацьовані не сьогодні й не вчора. Наприклад, навчання Sea Breeze проводяться ще з 1997 року. Хіба можна щодо цього використовувати термін "військове освоєння"? – додав президент. – Але ще раз повторю ключове: суб'єктність держави, а Україна точно є суб'єктом глобальної політики, визначається чітким розумінням своїх інтересів, потреб і активною позицією з обстоювання цих інтересів".

Зеленський порівняв постійно різку реакцію Кремля на тему НАТО зі страхом із дитинства.

"На мій погляд, це як постійно говорити про застарілий страх із дитинства, що хтось страшний вийде вночі із шафи і налякає. Але в шафі нікого немає. Це просто шафа", – резюмував президент України.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.

14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.

Також учасники саміту висловили підтримку територіальної цілісності й суверенітету України, Грузії та Молдови, заявили про невизнання анексії Криму Росією. Альянс закликав РФ відмовитися від нарощування військ поблизу кордону України і припинити обмежувати судноплавство в частинах Чорного моря. Окремо генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підкреслив, що Росія не зможе накласти вето на рішення про вступ України в НАТО.

Президент США Джо Байден також заявив, що російська агресія не стане перешкодою для вступу України в НАТО. Водночас на запитання, чи нададуть Україні план дій щодо членства (ПДЧ), він сказав, що "це ще треба буде побачити" і спочатку Україна має викорінити корупцію.

Sea Breeze – щорічні багатонаціональні морські навчання, що включають морський, наземний і повітряний компоненти. Їх проводять спільно Сполучені Штати та Україна в Чорноморському регіоні з 1997 року. Навчання Sea Breeze 2021 почалися 28 червня і триватимуть до 10 липня.

Цьогоріч у межах навчань у Чорному морі буде рекордна кількість учасників. Маневри стануть наймасштабнішими з 1997 року, говорив головнокомандувач ЗСУ генерал-полковник Руслан Хомчак.

Росія закликала НАТО відмовитися від навчань через "агресивний характер" і "заохочення мілітаристських настроїв" України. Коли навчання все ж розпочали, російські військові заявили, що стежать за кораблями – учасниками Sea Breeze.