Українські та російські правозахисники про справу Марківа: Є сумніви в об'єктивності свідчень головного свідка
Міжнародна робоча група провела незалежний аналіз доказової бази, на яку спирався італійський суд під час ухвалення вироку українському нацгвардійцю Віталієві Марківу. На думку експертів, є сумніви в неупередженості італійських ЗМІ.
У справі бійця Національної гвардії України Віталія Марківа, якого італійський суд першої інстанції визнав винуватим у загибелі італійського фотожурналіста Андреа Роккеллі, є недостатньо досліджені факти і викликають сумніви в об'єктивності висновки, зроблені судом. Про це заявили експерти російського правозахисного центру "Меморіал" і українського Центру громадянських свобод.
Міжнародна робоча група вважає, що італійське правосуддя не враховувало правового статусу збройного конфлікту на сході України і не керувалося положеннями договорів із міжнародного гуманітарного права під час кваліфікації дій фігурантів, а також вибірково й непослідовно посилалося на них у матеріалах справи.
"Не враховували того факту, що обвинувачений був учасником регулярних збройних формувань України, що гарантує йому функціональний імунітет від переслідувань в іноземних юрисдикціях, навіть незважаючи на подвійне громадянство обвинуваченого. Питання функціонального імунітету мало бути хоча б вивчене судом", – ідеться в повідомленні.
Правозахисники наголосили, що свідчення головного свідка, французького фотожурналіста Вільяма Рогелона викликає сумніви в об'єктивності. Вони обумовлені емоційним шоком унаслідок потрапляння під обстріл.
"Свідок сам у суді неодноразово згадував, що був в очікуванні смерті, що також підтверджують його повідомлення, відправлені колегам, про те, що він спливає кров'ю і вмирає. Водночас із матеріалів справи відомо, що він дістав лише легкі осколкові поранення в ноги і був спроможним самостійно пересуватися", – зазначили експерти.
На їхню думку, стаття італійської журналістки Іларії Морані, зміст якої слідство вважає спонтанним визнанням провини, нібито зробленим Марківим, "викликає сумнів щодо відповідності журналістським стандартам".
"У статті виявили низку фактичних помилок, імовірні порушення журналістських стандартів у частині відокремлення фактів від коментарів, наявність спірних цитат, не підтверджених під час суду ні Марківим, ні свідками", – написано у висновках правозахисників.
Міжнародна група експертів проаналізувала висвітлення в італійській пресі судового процесу і дійшла висновку, що в низці публікацій Марківа називали "вбивцею Роккеллі, без допущення ймовірної невинуватості підозрюваного".
"Відсутність балансу в поданні позицій двох сторін процесу – убитого і обвинуваченого: в абсолютній більшості випадків ні Віталієві Марківу, ні його адвокату, ні українській владі / посольству не надавали слова і не приділяли уваги їхній позиції. Навпаки, зусилля захисту розглядають як спроби перешкодити встановленню правосуддя", – підкреслили правозахисники.
Марківа затримали в Болоньї 30 червня 2017 року за підозрою у причетності до вбивства італійського фоторепортера Андреа Роккеллі і його перекладача Андрія Миронова 24 травня 2014 року в районі Слов'янська.
У Міністерстві внутрішніх справ України розповідали, що кримінальне провадження проти Марківа італійські правоохоронці відкрили за свідченнями французького журналіста, який надав відеоряд, що нібито підтверджує причетність Марківа до вбивства Роккеллі.
Українські правоохоронці вважають, що загибель італійця і росіянина сталася внаслідок артобстрілу з боку російсько-терористичних військ. У підрозділі Марківа не було мінометів, які вели вогонь по ймовірному місцю перебування журналіста, пояснювали у МВС.
Італійська прокуратура просила для Марківа 17 років в'язниці. 12 липня 2019 року суд у Павії засудив нацгвардійця до 24 років позбавлення волі.
20 листопада захист подав скаргу на вирок. Юристи висловлювали надію, що навесні мають розпочати розгляд апеляції. Однак через пандемію коронавірусу слухання перенесли на осінь. Українець залишається в міланській в'язниці суворого режиму.
У травні 2020 року експерти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз та Київського політехнічного інституту провели у Слов'янську слідчий експеримент у справі Марківа. Вони змоделювали умови загибелі Роккеллі в ту саму пору року і на тих самих локаціях, де стався інцидент.
11 вересня захист нацгвардійця передав у суд виправдувальні докази.
29 вересня відбулося перше засідання апеляційного суду Мілана у справі Марківа.