Україну можуть захистити лише гарантії безпеки, прописані у ст. 5 Вашингтонського договору – Яценюк
Єдиною гарантією безпеки для України може бути гарантія, прописана в установчому документі НАТО – Вашингтонському договорі. Таку думку колишній прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк висловив 12 липня під час онлайн-дискусії Київського безпекового форуму, організованої фондом Яценюка Open Ukraine, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"Єдині гарантії безпеки, які можуть захистити Україну, – це ст. 5 Вашингтонського договору. Я чув багато розмов про досвід Ізраїлю, Південної Кореї та інших, але є величезна різниця", – сказав Яценюк.
Він навів приклад Ізраїлю, країни, яка має гарантії безпеки.
"Вони не визнають, що в них є ядерна зброя, але є чутки, що в них є ядерна зброя. А в України її немає. І в Ізраїлю немає ядерної держави у себе під боком. Отже, єдиними дієвими гарантіями безпеки для України можуть бути лише ті, які гарантує ст. 5 Вашингтонського договору", – вважає Яценюк.
У ст. 5 договору йдеться, що члени НАТО погоджуються з тим, що "збройний напад на одного або кількох із них у Європі або Північній Америці вважають нападом на них усіх, і, отже, вони погоджуються, що, якщо такий збройний напад відбудеться, кожен із них, здійснюючи право індивідуальної або колективної самооборони, визнаної ст. 51 Статуту ООН, надаватиме допомогу".
Контекст:
Україні мають надати дієві гарантії безпеки ще до вступу в НАТО, заявив 15 квітня президент України Володимир Зеленський.
Американська The Wall Street Journal написала 22 травня, що західні союзники до вступу України в НАТО можуть запропонувати їй так звану ізраїльську модель безпеки. За словами джерел, ознайомлених із проєктом, Україна матиме право скликати засідання НАТО і звертатися по допомогу до окремих країн блоку. США водночас будуть головним гарантом цих домовленостей, але Великобританія, Франція й Німеччина також планують стати сторонами договору, вказала WSJ.
За словами Зеленського, найкраща гарантія для України – це членство в НАТО. 10 червня президент заявив: у Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху до НАТО.
Країни G7 ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі 11–12 липня. Цю декларацію підтримали Швеція, Данія, Ісландія, Норвегія та Фінляндія.
У Кремлі заявили, що гарантії безпеки країн G7 для України є замахом на безпеку РФ.