Україну відвідає спецпосланник Держдепартаменту США Хохштайн. Говоритиме про "Північний потік – 2" – Зеркаль
Хохштайн відповідає за виконання домовленостей між США та Німеччиною щодо "Північного потоку – 2". За словами Зеркаль, українська влада буде говорити з Хохштайном про проблеми, які створює російський газопровід.
"До Києва приїжджає Амос Хохштайн, який є спеціальним посланником США, робота якого спрямована на забезпечення енергетичної безпеки в Європі і вирішення проблем, пов'язаних з імплементацією спільної домовленості, досягнутої між [президентом США Джо] Байденом і [канцлеркою ФРН Ангелою] Меркель", – сказала Зеркаль.
На думку радниці міністра енергетики України, РФ спробує запустити "Північний потік – 2" до проходження сертифікації газопроводу. Зеркаль зазначила, що "ситуація дуже складна і геополітично, і економічно", газовий шантаж із боку Москви відчувають на собі вже країни ЄС і передусім Німеччина, яка проводить сертифікацію трубопроводу.
Контекст:
"Північний потік – 2" має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Компанія-оператор проєкту Nord Stream 2 AG у липні 2021 зазначала, що "Північний потік – 2" готовий на 99%.
Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви й Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.
Адміністрація Байдена виступала проти будівництва газопроводу, однак наприкінці травня Байден назвав "контрпродуктивним" із погляду відносин із Європою введення нових санкцій проти "Північного потоку – 2", оскільки газопровід "практично закінчено".
Німеччина і США 21 липня повідомили, що уклали угоду щодо газопроводу "Північний потік – 2". Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії і закличе до ефективних заходів ЄС, якщо РФ і далі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або "здійснить подальші агресивні дії проти України". На думку Зеркаль, Євросоюз навряд чи вводитиме санкції проти "Північного потоку – 2", все буде вирішувати Байден.
Згідно з угодою між США і ФРН, транзит газу через Україну після введення в дію трубопроводу має бути продовжено на 10 років (чинний контракт на транзит завершується 2024 року).
Вищий земельний суд німецького Дюссельдорфа 25 серпня зобов'язав оператора газопроводу бути незалежним від "Газпрому" і дотримуватися європейського законодавства. Гендиректор "Оператора ГТС України" Сергій Макогон заявив, що це "саме те, на чому наполягає Україна".
6 вересня Nord Stream 2 AG заявив, що в Балтійському морі поклали останню трубу "Північного потоку – 2". Глава австрійської нафтогазової компанії OMV Райнер Зеле говорив наприкінці серпня, що постачання газу трубопроводом у Європу почнуть до кінця року. OMV є партнером "Газпрому" й одним з інвесторів "Північного потоку – 2".