У "Голосі" заявили, що інформація про звільнення Железняка не відповідає дійсності

Железняк: У нас, коли ти обрав нового голову, ти не можеш його відсторонити, можеш висловити недовіру. Висловлення недовіри – це дві третини фракції, тобто 14 голосів
Фото: Yan Dobronosov / Facebook
Партія "Голос" заявила, що інформація про звільнення Ярослава Железняка з посади голови фракції політсили у Верховній Раді не відповідає дійсності. Заяву опубліковано на офіційному сайті партії.

"Згідно з положенням про фракцію, призначення та звільнення голови фракції та його заступників відбувається не менше ніж 2/3 голосів від складу фракції", – ідеться в заяві.

У парії закликали колег "утриматися від провокацій та розповсюдження завідомо неправдивої інформації".

Фракція "Голос" у Верховній Раді складається з 20 депутатів.

Раніше сьогодні нардепки від "Голосу" Ольга Стефанишина та Олександра Устінова повідомили, що фракція більшістю в 11 голосів проголосувала за звільнення Железняка. Стефанишина наполягає, що згідно з положенням про фракцію, 14 голосів потрібно тільки для призначення голови фракції та для висловлення йому недовіри, а для звільнення досить більшості.

Витяг зі статуту фракції, згідно з яким усі рішення ухвалює більшість присутніх на засіданні, за винятком рішень про обрання або висловлення недовіри голові фракції або його заступнику, опублікувало видання LB.ua.

Скріншот: lb.ua

Водночас Железняк у коментарі виданню заявив: щоб звільнити голову фракції "Голос", необхідно висловити йому недовіру.

"Будь-яка робота фракції визначається наступними речами: або за регламентом, або положенням про фракцію. У нас як можна перепризначити голову фракції: коли ти обрав нового голову, ти не можеш його відсторонити, можеш висловити недовіру. Висловлення недовіри, навіть якщо відбулося б таке голосування, це дві третини фракції, тобто 14 голосів", – сказав він.

Железняк підкреслив, що рішення про його потенційне звільнення розглянуть на засіданні політради партії. За його словами, завтра, 13 липня, спікер Дмитро Разумков "нічого оголошувати не буде".

Нардеп також додав, що його заступник Роман Костенко, який, за словами Стефанишиної, тепер буде в.о. голови фракції, відмовився "брати участь у цьому цирку", оскільки "є легітимний голова, який виконує обов'язки".

Контекст:

Партію "Голос" презентували у травні 2019 року. Політсилу понад рік очолює Кіра Рудик. У березні 2020-го вона змінила на цій посаді Святослава Вакарчука, який у червні заявив про те, що йде з парламенту. Фракцію "Голос" у Верховній Раді із січня 2021 року очолював Ярослав Железняк. До нього її лідером був Сергій Рахманін.

У "Голосі" з весни триває криза. 22 березня 2021 року нардеп Ярослав Юрчишин говорив, що виключення з "Голосу" його самого і ще п'ятьох нардепів – питання часу. Причиною цього він називав голосування в Раді за спрямування на аналіз Конституційного Суду України законопроєкту про процедуру призначення керівників Національного антикорупційного бюро України та Держбюро розслідувань.

У "Голосі" повідомили, що нікого не виключали, але зробили попередження шістьом нардепамЮрчишину, Устіновій, Стефанишиній, Романові Лозинському, Соломії Бобровській і Володимирові Цабалю.

29 березня нардепи від "Голосу", яких керівництво партії попередило про можливе виключення з політсили, опублікували спільну заяву. У ній вони звинуватили керівництво в підіграванні владі й засудили розмови про створення коаліції зі "Слугою народу". У зв'язку із цим нардепи висунули вимогу Рудик провести з'їзд, затвердити новий статут партії й переобрати її керівництво.

7 червня український шоумен і волонтер Сергій Притула оголосив про вихід із "Голосу". Він підкреслив, що не йде з політики, але йде з партії, "яка, не в останню чергу завдяки діям нового керівництва, віддалилася від початкових засад настільки далеко, що можна констатувати точку неповернення".

У червні чернівецька облорганізація "Голосу" звинуватила Рудик в узурпації влади, херсонська в повному складі вийшла з політсили, вінницька – частково. Черкаський, івано-франківський та львівський обласні осередки "Голосу" 16 червня вимагали від Рудик добровільно скласти повноваження, провести прозорий з'їзд, на якому обрати нового голову партії.

16 червня половина членів депутатської фракції "Голос" оголосила про створення парламентського об'єднання та про недовіру голові фракції Железняку. До нового об'єднання увійшли 10 осіб: Соломія Бобровська, Галина Васильченко, Юлія Клименко, Роман Лозинський, Наталія Піпа, Ольга Стефанишина, Володимир Цабаль, Андрій Шараскін, Ярослав Юрчишин та Олександра Устінова. Вони ініціювали виключення зі складу фракції Рудик.

У "Голосі", коментуючи заяву колег, згадали, що нардепи мають право вийти з фракції і що, відповідно до закону про регламент Ради, тільки позафракційні парламентарії можуть створювати свої групи. Однак закон про регламент не забороняє нардепам створювати об'єднання, не покидаючи складу фракції. Об'єднання не має таких прав, які є у фракцій і груп.