У "Європейській солідарності" та "Голосі" занепокоєні звільненнями в НБУ

З Нацбанку звільняються керівники департаментів
Фото: depositphotos.com/
Народна депутатка Ірина Фріз ("Європейська солідарність") і голова фракції "Голос" Ярослав Железняк висловили стурбованість ситуацією в Національному банку України (НБУ). Звідти звільнилася команда керівників департаменту ліцензування, а також заявив про намір піти голова департаменту фінансової стабільності.

Ситуація свідчить про втрату регулятором незалежності, вважає Фріз. Про це вона написала у Facebook.

"Із заяви можна зробити висновок, що НБУ втратив прозорість у прийнятті рішень, незалежність роботи колегіальних органів регулятора, а також про втручання в наглядові процеси ззовні та зсередини", – написала нардепка.

Фріз звернула увагу, що звільнення дев'яти співробітників департаменту ліцензування НБУ сталося за рік після того, як Яків Смолій, який очолював тоді Нацбанк, зазнав політичного тиску, через що був змушений піти у відставку.

Нардепка зазначила, що в липні минулого року спрямувала звернення до Державного бюро розслідувань, вимагаючи занести відомості про вчинення кримінального злочину за ст. 344 Кримінального кодексу за незаконний вплив на роботу державного діяча і забезпечити проведення повного та неупередженого розслідування.

"Цього не було зроблено, а бездіяльність ДБР призвела до загрози функціонування банківсько-фінансового сектору України, порушення Конституції в частині забезпечення незалежності Нацбанку", – підкреслила Фріз.

Вона доклала фото відповіді їй із ДБР, у якій указано, що слідчі не знайшли підстав для відкриття кримінального провадження.

Железняк, зі свого боку, назвав ситуацію "дійсно поганою новиною і сигналом".

"Незалежність регулятора є однією з головних умов збереження репутації країни, і тому такі новини справді викликають і купу питань, і занепокоєння", – написав він у Facebook.

Контекст:

30 червня голова департаменту ліцензування Нацбанку Олександр Бевз повідомив, що вся команда керівників департаменту подала у відставку через відхід керівництвом НБУ від стандартів прозорого ухвалення рішень, своєчасної та об'єктивної комунікації, незалежної роботи колегіальних органів регулятора.

На думку Бевза, нинішня ситуація в НБУ загрожує відкочуванням реформ у банківській сфері та регулювання небанківського сектору. Пізніше про згоду з його позицією і намір також подати у відставку повідомив директор департаменту фінансової стабільності Національного банку України Віталій Ваврищук.

У НБУ заявили, що до департаменту ліцензування входить 107 осіб, із яких звільнилося тільки дев'ятеро, і департамент і далі працює у штатному режимі.

1 липня 2020 року подав у відставку тодішній голова НБУ Яків Смолій, як він повідомив, через "систематичний політичний тиск на НБУ" з боку влади. Виступаючи в Раді перед звільненням, він заявив, що від нього вимагали ухвалювати економічно необґрунтовані рішення, які могли завдати шкоди українській економіці.

Його місце посів Кирило Шевченко. Після цього в керівництві НБУ з команди Смолія залишилися тільки заступники голови НБУ Катерина Рожкова та Дмитро Сологуб.

У жовтні 2020 року рада Національного банку оголосила Рожковій і Сологубу догану та висловила недовіру. Приводом для цього, як заявили в раді, стали порушення розпорядчих актів НБУ, Кодексу етики працівника НБУ, правил внутрішнього розпорядку для працівників НБУ та вимог Кодексу законів про працю.

За словами Шевченка, догани Рожковій і Сологубу було зроблено за порушення політики комунікацій.

Після догани Рожкову позбавили низки повноважень із регулювання банківської сфери. Сама Рожкова вважає, що рішення про перерозподіл повноважень "не відповідає найкращим світовим практикам".

Догану Рожковій і Сологубу скасував суд. У червні 2021 року Сологуб звільнився з Нацбанку.

У березні Рожкова заявила про цензуру в НБУ – керівництво департаменту комунікацій регулятора заборонило публікувати в оригінальному вигляді її інтерв'ю для видання НВ.