В ОП сподіваються, що Трампу розкажуть про недоговороспроможність Путіна

За даними ЗМІ, Трамп і Путін уже спілкувалися після виборів у США
Фото: EPA

Після президентських виборів у США їх переможець Дональд Трамп змінить риторику щодо американської підтримки України. Таку думку радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк висловив російському виданню "Медуза" в інтерв'ю, опублікованому 11 листопада.

"Передвиборча риторика пана Трампа, безумовно, була жорсткою, ексцентричною, емоційною – і мала разюче відрізнятися від тих заяв, які робив протиборчий кандидат [віцепрезидентка Камала Гарріс]. Але коли тебе вже обрали і напередодні вступу на посаду брифують представники розвідувальної спільноти та міноборони США, це зовсім інша річ", – сказав він.

Радник глави ОП зазначив, що Трамп дістане "набагато більше інформації про природу цієї війни" та справжні наміри нелегітимного президента країни-агресора Росії Володимира Путіна.

"Сподіваюся, що на стіл нарешті ляже [звіт, у якому проаналізовано] психотип Путіна, де пояснено, чому ця людина за визначенням не є договороспроможною", – заявив Подоляк.

За його словами, "що більше в це поринаєш, то очевиднішим стає, що ця війна – не просто боротьба за території десь там у Східній Європі, а протистояння на рівні того, які правила безпеки будуть у світі".

"Це конфлікт через глобальне лідерство як таке, і інвестиції в Україну – це інвестиції, зокрема, у твоє власне лідерство, у твою власну безпеку й у чинне міжнародне право, яке хоче обнулити Путін", – наголосив Подоляк.

Він підкреслив, що війна між Росією та Україною йде не за спірні території.

"Триває звичайна загарбницька війна: Росія прийшла на територію України і влаштовує свавілля. [...] Путін днями виступав і знову висунув ці ненормальні вимоги: "Ви нам все віддайте – і щоб ніяких санкцій нам не було". Чого ви хочете добитися на переговорах із такою людиною? Щоб РФ остаточно зрозуміла, що не має жодної відповідальності за акт агресії? Ви в такий спосіб її стимулюєте продовжувати. [...] Якщо зараз зупинити війну на умовах Москви, доведеться готувати до облоги всю Європу. Російські диверсії, які вже відбуваються по всьому ЄС, буде масштабовано. Путінська Росія може існувати лише у форматі експансії", – пояснив Подоляк.

Контекст:

Трамп неодноразово говорив, що в разі обрання його новим президентом США закінчить війну Росії проти України до інавгурації в січні 2025 року (також він стверджував, що може домовитися про закінчення війни протягом доби). Водночас Трамп ніколи не деталізував свого плану, заявляючи лише, що досягне прямих переговорів між керівництвом РФ і України.

10 вересня під час дебатів між кандидатами у президенти Трамп сказав, що "закінчити війну в Україні – на користь Америки". Гарріс тоді висловила думку, що Трамп просто планує "здатися".

WSJ із посиланням на три джерела в оточенні Трампа писала, що один із запропонованих йому планів передбачає зобов'язання Києва не вступати в НАТО протягом щонайменше 20 років. Натомість США й далі постачатимуть Україні озброєння для захисту від РФ. Такий договір передбачає фіксацію фактичної лінії фронту та згоду обох сторін на демілітаризовану зону на 800 миль (1287 км) із розташуванням там миротворців, але без участі військових США. Видання наголошувало, що Трамп ще не визначився зі стратегією щодо війни в Україні.

10 листопада The Washington Post написала, що Трамп 7 листопада зідзвонювався з Путіним. За даними видання, Трамп порадив главі Кремля не ескалювати війни в Україні й висловив зацікавленість у подальших розмовах, щоб обговорити "щонайшвидше врегулювання війни в Україні". У Кремлі факт розмови заперечують.