В Україні введено надзвичайний стан

Надзвичайний стан в Україні введено на 30 днів
Фото: EPA
Верховна Рада на позачерговому засіданні 23 лютого затвердила указ президента України Володимира Зеленського щодо введення режиму надзвичайного стану на території України (окрім Донецької та Луганської областей), передає кореспондент видання "ГОРДОН".

Рішення підтримало 335 народних депутатів. Зокрема, документ підтримали 230 нардепів від "Слуги народу" (не голосував один), 22 представники "Європейської солідарності", 19 депутатів від "Голосу", 16 депутатів із "Батьківщини" (двоє не голосували), 16 нардепів із депутатської групи "За майбутнє", 19 представників депутатської групи "Довіра", 12 позафракційних нардепів, а також один депутат від "Опозиційної платформи – За життя" (Юрій Павленко).

Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов, який презентував законопроєкт у Верховній Раді, наголосив, що головним викликом безпеці України є російська агресія. Визнання "незалежності" територій, окупованих угрупованнями "ЛДНР", заявив він, веде до ескалації ситуації на сході країни.

Данілов додав, що останніми днями "ситуація ускладнилася", тому владі "потрібен цей режим". Він запевнив, що "ситуація непроста, але повністю контрольована".

"За даними нашої розвідки, […] без дестабілізації ситуації в Україні захоплення території України Росією неможливе", – сказав секретар РНБО.

Надзвичайний стан президент пропонує ввести, зокрема, для нормалізації ситуації у країні, забезпечення охорони та захисту державного кордону, протидії злочинності та підтримці громадського порядку.

Планують, що режим НС буде введено 24 лютого строком на 30 днів на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької та Чернігівської областей, а також Києва.

Відповідно до закону, уповноважені органи під час дії режиму надзвичайного стану можуть вживати таких заходів:

  • особливий режим в'їзду та виїзду, обмеження свободи пересування (за потреби);
  • обмеження руху транспортних засобів та їх огляд (за потреби);
  • посилення охорони громадського порядку та об'єктів, які забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;
  • заборона проведення масових заходів, окрім тих, заборону на проведення яких установлює суд (за потреби);
  • заборона страйків;
  • тимчасова чи безповоротна евакуація людей із місць, небезпечних для проживання, з обов'язковим наданням їм стаціонарного чи тимчасового житла;
  • введення комендантської години (за потреби);
  • перевірка документів у громадян, за потреби – огляд речей, транспортних засобів, багажу, службових приміщень та житла громадян;
  • заборона призовникам, військовозобов'язаним та резервістам змінювати місце проживання без відома місцевого територіального центру комплектування та соцпідтримки, Служби безпеки України та відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки;
  • заборона на виготовлення та розповсюдження інформаційних матеріалів, які можуть дестабілізувати ситуацію;
  • особливі правила використання зв'язку та передавання через комп'ютерні мережі (за потреби);
  • заборона на роботу аматорських радіопередавальних пристроїв та радіовипромінювальних пристроїв особистого користування.

Контекст:

2014 року, одразу після окупації Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти та докази, надані Україною.

15 лютого 2022 року нижня палата парламенту Росії – Держдума – ухвалила звернення до президента РФ Володимира Путіна про визнання незаконних формувань "ЛНР" та "ДНР" як "незалежних республік".

21 лютого Рада безпеки РФ розглянула питання визнання "незалежними республіками" незаконних збройних формувань "ЛДНР". Ніхто із членів Ради безпеки РФ не виступив проти такого визнання.

Пізніше того самого дня Путін оголосив про визнання "незалежності" окупованих територій України та підписав відповідні укази у присутності ватажків незаконних збройних формувань "ДНР" і "ЛНР" Дениса Пушиліна та Леоніда Пасічника. Укази офіційно передбачають введення російських військ на територію ОРДЛО для "підтримання миру". Пізно ввечері 21 лютого жителі окупованого Донецька повідомили про пересування великої колони танків та бронетехніки з Донецька у південно-західному напрямку до лінії фронту.

22 лютого Держдума, а слідом за нею і верхня палата парламенту РФ – Рада Федерації – ратифікували договори РФ із "ЛДНР" про дружбу та взаємодопомогу.

Дії РФ засудили у Євросоюзі та США. Штати ввели санкції проти "ЛДНР", російських банків та суверенного боргу, а також сімей еліт. Великобританія – проти п'яти російських банків та трьох бізнесменів із РФ, Німеччина вирішила зупинити сертифікацію "Північного потоку – 2". Санкції проти РФ ввели також Канада та Японія.

Рішення про визнання "ЛДНР" Путін ухвалив на тлі різкої ескалації на Донбасі, яку фіксують із 17 лютого, а також стягування російських військ до кордону з Україною. За даними президента України Володимира Зеленського, біля українського кордону перебуває 150 тис. російських військових, техніка та важке озброєння. Західні країни попереджають, що Росія готується до вторгнення в Україну. Президент США Джо Байден заявив 18 лютого, що має підстави вважати, що Путін уже ухвалив рішення про вторгнення і що Росія нападе на Київ.

23 лютого Рада нацбезпеки України вирішила ввести на всій території країни, окрім Донецької та Луганської областей, правовий режим надзвичайного стану. Секретар РНБО Олексій Данілов заявляв, що режим НС передбачає обмеження руху транспорту, його додатковий огляд та перевірку документів у громадян. Він запевнив, що на житті громадян режим НС не позначиться.