В Україну для "термінової технічної допомоги" прибув голова МАГАТЕ
"Гроссі зараз перебуває в Україні, щоб розпочати надання термінової технічної допомоги для забезпечення ядерної та фізичної безпеки ядерних установок країни та задля уникнення ризику аварії, яка може загрожувати людям та довкіллю", – ідеться у твіті.
У МАГАТЕ зазначили, що візит Гроссі в Україну супроводжуватиме "спрямування експертів МАГАТЕ на пріоритетні об'єкти та доправлення життєво важливих матеріалів для гарантування безпеки та охорони, зокрема обладнання для моніторингу та аварійного реагування".
"Воєнний конфлікт наражає на безпрецедентну небезпеку українські АЕС та інші об'єкти з радіоактивними матеріалами. [...] Україна звернулася до нас за допомогою у гарантуванні безпеки. Ми почнемо її надавати. Україна має одну з найбільших у Європі ядерно-енергетичних програм. Присутність МАГАТЕ там, де це необхідно для гарантування безпеки та захисту, має першорядне значення", – пояснив голова МАГАТЕ.
Згідно з інформацією на сайті МАГАТЕ, Гроссі буде в Україні до кінця тижня.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
24 лютого, у перший день вторгнення, російські окупанти захопили Чорнобильську АЕС у Київській області та взяли у заручники персонал.
6 березня керівник ДП НАЕК "Енергоатом" Петро Котін повідомив, що окрім російських військових, які захопили Чорнобильську АЕС, "ще 1 тис. додаткових загарбників під'їхала та розмістилася на станції". За його інформацією, РФ використовує захоплені українські атомні станції як військові бази.
Уночі 4 березня влада міста Енергодар заявила, що окупанти обстрілюють Запорізьку АЕС і там почалася пожежа. Пізніше стало відомо, що росіяни влучили в перший енергоблок.
Уранці на АЕС повідомили, що бойові дії біля станції припинилися, рівень радіаційного фону в межах норми. Пожежу на Запорізькій АЕС ліквідували українські рятувальники.
Президент України Володимир Зеленський записав екстрене відеозвернення, в якому закликав світ "прокинутися" та відреагувати на дії Росії. "Жодна країна, крім Росії, ніколи не обстрілювала атомні енергоблоки. Уперше в нашій історії, в історії людства держава-терорист вдалася і до ядерного терору, – заявив президент. – Україна – це 15 атомних блоків. Якщо буде вибух, то це кінець усім, кінець Європі. Це евакуація Європи. Тільки негайні дії Європи можуть зупинити російські війська".
6 березня керівник ДП НАЕК "Енергоатом" повідомив, що персонал та менеджмент ЗАЕС працює під контролем окупантів, на станції перебуває 500 російських військових, в Енергодарі – ще 1 тис.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль закликав ЄС і МАГАТЕ скерувати миротворчі групи на всі українські АЕС.