В УПЦ МП закликали патріарха Варфоломія відкликати томос про автокефалію Православної церкви України

5 січня 2019 року вселенський патріарх підписав томос про автокефалію Православної церкви України
Фото: ЕРА (архів)

Вселенський патріарх Варфоломій має "визнати свою помилку", заявили в Українській православній церкві Московського патріархату. В УПЦ МП вважають, що томос про автокефалію Православної церкви України не приніс для православних християн "ні єдності, ні миру, ні спокою".

В Українській православній церкві Московського патріархату закликали вселенського патріарха Варфоломія відкликати томос про автокефалію Православної церкви України. Таку заяву зробив Синод УПЦ Московського патріархату за підсумками засідання 3 квітня, повідомляє прес-служба УПЦ МП.

"Констатуємо, що ідея подолання церковного розколу в Україні через надання томосу про автокефалію неканонічним церковним угрупованням ("Українській православній церкві Київського патріархату" та "Українській автокефальній православній церкві") виявилася помилковою. Жодна з помісних православних церков не визнала цього незаконного діяння Константинопольського патріархату", – ідеться в повідомленні.

У церкві вважають, що дії Константинопольського патріархату "завдали великої шкоди українському православ'ю, а також стали загрозою для всеправославної єдності".

"Вважаємо, що Константинопольський патріархат і особисто патріарх Варфоломій має визнати свою помилку і працювати над її виправленням. Способом виправлення цієї помилки могло би бути відкликання томосу, заклик до розкольників про покаяння в гріху розколу та скликання Всеправославного зібрання задля соборного розв'язання українського церковного питання. Церковна дійсність в Україні свідчить, що для православних християн томос не приніс ні єдності, ні миру, ні спокою", – заявили в УПЦ МП.

Пізніше віце-прем'єр-міністр України В'ячеслав Кириленко назвав заклик УПЦ МП відкликати томос про автокефалію Православної церкви України тиском на Вселенський патріархат.

5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію Православної церкви України, а 6 січня вручив митрополиту Київському і всієї України Епіфанію у Стамбулі. 3 лютого відбулася інтронізація Епіфанія.

Православну церкву України було створено завдяки об'єднанню Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви. УПЦ МП, яка є частиною Російської православної церкви, не підтримала ідеї створення єдиної церкви в Україні. В об'єднавчому соборі взяло участь тільки двоє митрополитів УПЦ МПмитрополит Вінницький і Барський Симеон та митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр.

1 квітня представник Православної церкви України у європейських інституціях, архієпископ ПЦУ Євстратій заявив, що після здобуття томосу про автокефалію йде добровільне об'єднання українських православних, якому намагаються перешкодити представники УПЦ МП.

Православна церква України опублікувала інтерактивну карту переходу церковних парафій УПЦ МП в об'єднану автокефальну церкву. Станом на 4 квітня до ПЦУ приєдналося 506 парафій.

Екзарх Вселенського патріархату, архієпископ Даниїл Памфільський Української православної церкви у США заявляв, що на визнання ПЦУ деякими православними церквами може знадобитися тривалий час.