"Вакцинацію забрав на себе Степанов і, мені здається, не впорався". Арахамія прокоментував звільнення глави МОЗ
Причиною звільнення міністра охорони здоров'я України Максима Степанова голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія назвав "дуже погану ситуацію зі швидкістю вакцинації" проти COVID-19. Про це він сказав 14 травня в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера", яку транслюють на YouTube-каналі Shuster online.
"У процес вакцинації постійно втручався особисто президент [України Володимир Зеленський], діставав ці вакцини, спілкувався з виробником індійським Serum Institute, була зустріч. Потім Pfizer займався він і глава Офісу президента [Андрій Єрмак]. І коли вони про це говорили, вони неодноразово чули зворотний зв'язок від тих сторін, що наше Міністерство охорони здоров'я, на жаль, зверталося трохи пізніше, ніж інші", – сказав нардеп.
За його словами, можливо, через це Україна отримує вакцини проти коронавірусу пізніше від інших країн.
"Якщо вся країна працює на те, щоб дістати вакцини, а міністерство трохи гальмує, то треба міняти керівництво. Я хочу підкреслити, що [заступник глави МОЗ – головний санлікар України Віктор] Ляшко займався карантином і тестами, і там є багато результатів, то вакцинацію забрав на себе особисто Степанов і, мені здається, не впорався вчасно із цим завданням", – заявив Арахамія.
Він повідомив, що звільнення Степанова розглянуть на засіданні фракції партії "Слуга народу" 17 травня.
За інформацією нардепа від "Європейської солідарності" Олексія Гончаренка, Степанов 14 травня відмовився писати заяву про звільнення. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль подав до Верховної Ради подання про відставку глави МОЗ.
Степанова призначили 30 березня 2020 року. У Верховній Раді кілька разів ініціювали збір підписів за його відставку.
Контекст:
В Україні зареєстровано вакцини проти коронавірусу від Oxford/AstraZeneca (Covishield і AstraZeneca-SKBio), Pfizer/BioNTech (Comirnaty) і Sinovac Biotech (CoronaVac).
Вакцинують українців із 24 лютого. В Україну привезли вже майже 2,2 млн доз вакцин (найбільше – 1,2 млн – препарату від Sinovac Biotech, чергова партія якого прибула 9 травня). МОЗ уклало контракти на постачання 42 млн доз вакцин, зокрема 8 млн доз за програмою COVAX. Усі ці вакцини Україна планує отримати до кінця 2021 року.
Згідно з календарним планом на 2021 рік, першим безплатні щеплення роблять медикам, які працюють із хворими на COVID-19, і військовослужбовцям зі складу операції Об'єднаних сил. До листопада хочуть щепити інших медиків, працівників сфер держбезпеки й освіти, а також людей віком від 60 років. Протягом 2021–2022 років 50% населення України (20 млн) планують охопити вакцинацією.
13 травня Степанов зазначив, що досягти стовідсоткової вакцинації проти COVID-19 буде неможливо, МОЗ сподівається на вакцинацію 70% населення.
Від початку кампанії з вакцинації щеплення зробили 918 164 особам. Населення України станом на 1 січня 2021 року – 41 млн 588 тис. людей.