ВАКС збільшив заставу для екснардепа Мартиненка до 24 млн грн
"6 вересня 2022 року Апеляційна палата ВАКС змінила запобіжний захід в частині розміру застави, яку було обрано народному депутату України ІІІ–VIII скликань, колишньому голові комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки (ідеться про Миколу Мартиненка. – ГОРДОН), який підозрюється в отриманні неправомірної вигоди та відмиванні коштів", – вказано в повідомленні.
За результатами розгляду апеляційних скарг сторін суд постановив скасувати ухвалу слідчого судді від 4 серпня 2022 року в частині розміру застави, яка сягає 4,962 млн грн, та покладених зобов'язань здати всі свої паспорти для виїзду.
"Своєю ухвалою колегія суддів Апеляційної палати ВАКС постановила застосувати до вказаного депутата заставу в розмірі 24 700 000 грн та покласти обов’язок не відлучатися за межі України без дозволу слідчого, прокурора, суду", – додали в САП.
Зобов'язання, які обрали ексдепутату, залишили попередніми: він має прибувати до детектива, прокурора, до суду на першу вимогу, повідомляти про зміну місця свого проживання та утримуватися від спілкування зі свідками у справі.
Контекст:
За даними НАБУ, Мартиненко в липні 2014 року одержав €311,6 тис. від керівництва чеської компанії Škoda JS за просування в Україні її інтересів. Компанія входить до холдингу "Об'єднані машинобудівні заводи", який належить російському "Газпромбанку", повідомили в НАБУ.
Крім того, за інформацією детективів, Мартиненко, будучи нардепом та головою комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, організував корупційну схему із заволодіння грошима держпідприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом".
Протягом 2008–2012 років "Енергоатом" провів кілька тендерів із закупівлі обладнання, але їхні умови, як вважають детективи, були прописані так, що їм відповідав лише один учасник торгів – чеська компанія Škoda JS. Обладнання "Енергоатому" постачали за завищеними на 15–20% цінами, "торговельну націнку" під виглядом оплати консультаційних послуг Škoda JS переказала на рахунки панамської компанії Bradcrest. НАБУ вважає, що внаслідок цієї схеми Українській державі завдали збитків у розмірі €6,4 млн.
Мартиненка підозрюють також у заволодінні коштами державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" у розмірі $17,28 млн. Спеціалізована антикорупційна прокуратура передала до суду обвинувальний акт за цією підозрою у травні 2018 року. Як заявляли в НАБУ наприкінці липня 2022 року, розгляду справи не завершили досі через затягування захисту.
4 серпня ВАСУ обрав запобіжний захід для екснардепа Миколи Мартиненка – політика відпустили під заставу в розмірі 2 тис. прожиткових мінімумів, що становить 4,96 млн грн.