Венедіктова доручила "активізувати" кримінальні справи проти осіб "з орбіти власника телеканалів та підприємств у сфері енергетики". ЗМІ пишуть, що йдеться про Ахметова
Вона заявила, що "великий бізнес у шкаралупі політики і власних ЗМІ буде поважати закон", а в останні тижні українці "стали телеглядачами різноманітних незвичних шоу".
"Єдине, на що я маю право, – реагувати на ситуацію у площині кримінальної юстиції із прицілом на процесуальний результат. Не вважаю, що в умовах суспільного та політичного шторму Офіс генпрокурора повинен відсиджуватися осторонь. У той час, коли політики сперечаються між собою у залі українського парламенту чи у телевізійних шоу, ми на наших робочих місцях посперечаємось мовою процесуальних документів. Повторюся та підкреслю – я нікого не називаю заколотником, олігархом чи правопорушником, але я маю право в такий гострий для країни момент активізувати розслідування цілої низки кримінальних проваджень для того, щоб переконатися у доцільності прийнятих рішень прокурорами різних рівнів щодо суб'єктів господарювання та окремих осіб з орбіти власника кількох відомих телеканалів, вугільних підприємств, підприємств у сфері енергетики тощо", – написала вона, не називаючи імен.
Співрозмовник LIGA.net у правоохоронних органах каже, що цей власник телеканалів – український мільярдер Рінат Ахметов.
За словами Венедіктової, попередній аналіз показав, що йдеться більш ніж про 200 кримінальних проваджень.
"Ці 200 справ – результат лише поверхневої оцінки, переконана, що їх більше. Ми маємо на увазі майже всі великі підприємства у сфері вугільної промисловості та енергетики з орбіти цієї впливової людини. Орієнтовні суми завданих державі збитків обчислюються мільярдами гривень. З метою персоніфікувати відповідальність я увійду до груп прокурорів в основних і найбільш резонансних справах", – додала генпрокурорка.
Контекст:
Ахметов – найбагатший громадянин України. Журнал "Forbes Україна" оцінює його статки в $7,6 млрд.
11 листопада "Українська правда", посилаючись на джерела в оточенні Ахметова, написала, що стосунки бізнесмена та президента України Володимира Зеленського почали псуватися після ухвалення закону про олігархів. За даними видання, на погіршення стосунків також вплинула манера спілкування, яку представники Офісу президента дозволяли собі у розмовах із Ахметовим та його командою. Але бізнесмен спростував цю інформацію. "Я з усіма спілкуюся шанобливо й із собою нікому не дозволю говорити по-хамськи", – наголосив він.
24 листопада конфлікт між командою президента та Ахметовим загострився. Нардепи від пропрезидентської сили "Слуга народу" заявили про рішення бойкотувати телеканали "Україна" та "Україна 24", які належать бізнесменові. Парламентарі звинуватили канали у поширенні фейків, маніпуляцій та "публічних безпідставних образах тих, хто заважає олігарху". "Ніколи не погодимося з використанням телеканалів та журналістів для шантажу держави і суспільства задля лобіювання бізнесових та політичних інтересів власників", – ідеться у заяві.
У "Медіа Групі Україна", куди входять телеканали "Україна" та "Україна 24", відповіли, що журналісти цих ЗМІ дотримуються стандартів та принципів свободи слова. У медіагрупі зазначили, що телеканали не можуть замовчувати важливі теми, зокрема щодо спецоперації із затримання вагнерівців та офшорів президента.
Під час пресмарафону 26 листопада Зеленський заявив, що на початок грудня нібито готували державний переворот за участю Ахметова. Бізнесмен назвав звинувачення Зеленського "суцільною брехнею". Він пообіцяв і надалі "захищати вільну Україну, вільну економіку, демократію та свободу слова". "І зроблю все від себе залежне, щоб авторитаризму та цензури в Україні не було", – заявив Ахметов.
29 листопада "Українська правда" написала, що причиною конфлікту між Зеленським та Ахметовим могли стати спроби оточення бізнесмена впливати на депутатів парламенту та розвалити монобільшість "Слуги народу".