Венедіктова про санкції США проти Тупицького та Портнова: Це логічно
"Це не перші українські громадяни, порти яких запроваджують санкції США. І ми чудово розуміємо, що юридичної підстави запровадження санкцій інших країн для української юрисдикції – для відкриття кримінальних справ – немає", – сказала Венедіктова.
Вона нагадала, що в Україні стосовно Тупицького є "дві кримінальні справи".
"В одній закінчилося розслідування… Тому сказати, що наслідком стануть санкції [не можна]. Ми рухаємося своїм шляхом, – зазначила Венедіктова. – Питання є в американських інституцій і питання є в українських інституцій. Тому як генеральний прокурор, який не відповідає за політичні рішення, а відповідає за рішення у сфері кримінальної юстиції, хочу сказати, що це логічно".
9 грудня, у Міжнародний день боротьби з корупцією, Сполучені Штати ввели санкції "за значні корупційні дії, зокрема за отримання хабаря під час служби в українській судовій системі" проти Тупицького, а також проти його дружини Ольги Тупицької. Їм обом заборонено в'їзд до США.
Того самого дня Сполучені Штати додали до санкційного списку Портнова. У пресрелізі мінфіну США уточнюють, що санкції проти нього запроваджено, оскільки він завдяки хабарництву налагодив великі зв'язки із судовим та правоохоронним апаратом України. У відомстві також наголошують, що Портнова "заслужено обвинувачували у використанні свого впливу для підкупу ухвалення рішень в українських судах, а також у підриві зусиль щодо реформування".
Контекст:
Тупицький фігурує у справі про підкуп свідка та введення в оману суду завдяки свідомо неправдивому свідченню свідка. 25 травня Офіс генпрокурора України скерував до Подільського райсуду Києва обвинувальний висновок стосовно Тупицького.
Слідчі встановили, що в жовтні 2018 року обвинувачений на користь ексголови Вищого госпсуду України Віктора Татькова підкупив свідка, щоб той відмовився від надання свідчень або надав свідомо неправдиві свідчення у кримінальному провадженні, пов'язаному із протиправним заволодінням майновими активами Зуєвського енергомеханічного заводу.
Окрім того, протягом 2018–2019 років Тупицький, за даними слідства, неодноразово надавав слідчому Генеральної прокуратури України у цьому самому провадженні свідомо неправдиві свідчення разом зі штучним створенням доказів (ч. 2 ст. 384 Кримінального кодексу України).
Тупицький заявив, що "чистий перед судом" і не переховуватиметься від слідства.
15 листопада суд обрав Тупицькому запобіжний захід – його зобов'язали внести 45 тис. грн застави та утриматися від спілкування зі свідками, зокрема із заявником, донецьким бізнесменом Владиславом Дрегером, ексголовою Вищого госпсуду України Віктором Татьковим, екссуддею Вищого госпсуду Артуром Ємельяновим.
Портнов був радником четвертого українського президента-утікача Віктора Януковича і відповідав за юридичне забезпечення його діяльності. Із квітня 2010 року до квітня 2011-го був заступником глави АП, а в січні – лютому 2014 року – першим заступником глави цього відомства. Після Революції гідності Портнов виїхав за кордон, в Україну повернувся у травні 2019 року.
Портнов є автором більшості заяв, за якими в Україні відкрили кримінальні провадження стосовно п'ятого президента Петра Порошенка.