США ввели санкції проти усунутого голови Конституційного Суду України Тупицького та його дружини

США ввели санкції проти Тупицького "за значні корупційні дії"
Фото: Конституційний Суд України – офіційна сторінка / Facebook
У Міжнародний день боротьби з корупцією Сполучені Штати ввели санкції стосовно колишнього голови Конституційного Суду України (КСУ) Олександра Тупицького та його дружини Ольги Тупицької. Про це повідомляє сайт Держдепартаменту США 9 грудня.

Зазначають, що обмеження застосовують "за значні корупційні дії, зокрема за отримання хабаря під час служби в українській судовій системі".

Дружина екссудді КСУ Ольга Тупицька також потрапила під санкції США, наголосили в Держдепартаменті.

Їм обом заборонено в'їзд до Сполучених Штатів, повідомив "Голос Америки".

Тупицький фігурує у справі про підкуп свідка та введення в оману суду через свідомо неправдиве свідчення свідка. 25 травня Офіс генпрокурора України скерував до Подільського райсуду Києва обвинувальний висновок стосовно Тупицького.

Слідчі встановили, що в жовтні 2018 року обвинувачений в інтересах ексголови Вищого госпсуду України Віктора Татькова підкупив свідка, щоб той відмовився від давання свідчень або надав свідомо неправдиві свідчення у кримінальному провадженні, пов'язаному із протиправним заволодінням майновими активами.

Окрім того, протягом 2018–2019 років Тупицький, за даними слідства, неодноразово надавав слідчому Генеральної прокуратури України у цьому самому провадженні свідомо неправдиві свідчення разом зі штучним створенням доказів (ч. 2 ст. 384 Кримінального кодексу України).

Тупицький заявив, що "чистий перед судом" і не переховуватиметься від слідства.

15 листопада суд обрав Тупицькому запобіжний захід – його зобов'язали внести 45 тис. грн застави та утриматися від спілкування зі свідками, зокрема із заявником, донецьким бізнесменом Владиславом Дрегером, Татьковим, екссуддею Вищого госпсуду України Артуром Ємельяновим.

Контекст:

27 березня було опубліковано указ президента Володимира Зеленського, яким він скасував указ президента Віктора Януковича про призначення Тупицького та Олександра Касмініна суддями КСУ. Зеленський повідомив, що скасував указ у межах перевірки всіх чинних указів та розпоряджень Януковича щодо загрози національній безпеці. 30 березня Тупицький оскаржив указ у Верховному Суді.

14 липня Верховний Суд задовольнив його позов. Указ Зеленського від 27 березня 2021 року №124/2021, яким було скасовано призначення Тупицького на посаду судді КСУ, визнали протиправним та скасували в частині, що стосується Тупицького. Офіс президента оскаржив рішення Верховного Суду.

17 серпня Зеленський підписав указ №365/2021, яким затвердив положення щодо проведення конкурсу з добору кандидатур на посаду судді КСУ за квотою президента, а також персональний склад конкурсної комісії.

19 жовтня КСУ відкрив провадження у справі про відповідність Основному закону двох указів президента – про усунення Тупицького з посади голови КСУ, а також указу, яким Зеленський скасував призначення Тупицького та Касмініна суддями КСУ.

26 листопада Зеленський призначив суддів КСУ замість Тупицького та Касмініна. 30 листопада КСУ відтермінував приведення до присяги двох суддів, призначених Зеленським. У Конституційному Суді заявили, що суддів, призначених президентом, можуть привести до присяги після припинення повноважень суддів, призначених у 2013–2018 років.