Венеціанська комісія оприлюднила висновок щодо одного із "судових" законопроєктів Зеленського. У ЦПК назвали висновок революційним
Експерти комісії привітали обґрунтування законопроєкту, але зазначили, що він є "неповним заходом", не передбачає всеосяжної участі міжнародних експертів у процесі добору та перевірки на добропорядність членів ВРП.
Законопроєкт передбачає створення Етичної ради, трьох членів якої має номінувати Рада суддів України, а ще трьох – міжнародні та іноземні організації, які надають Україні допомогу в судовій реформі та боротьбі з корупцією.
У Венеціанській комісії підкреслили, що не суддів, а незалежних експертів, номінованих міжнародними партнерами, має бути наділено вирішальною роллю в роботі Етичної ради. Рішення ради має ухвалювати більшість за підтримки щонайменше двох незалежних експертів, вважають у комісії.
Експертка Центру протидії корупції Галина Чижик у Facebook назвала висновок Венеціанської комісії революційним.
"Така позиція Венеціанської комісії, яка зазвичай відстоює ідею суддівського самоврядування, є реакцією на численні факти негідної поведінки представників судової влади України. Лише в березні з'їзд суддів обрав чотирьох нових членів ВРП без жодних конкурсів чи перевірок на доброчесність. Трьох із чотирьох обраних було занесено в так званий список заздалегідь погоджених кандидатів, про що стало відомо напередодні суддівського голосування. Це ще раз показало залежність українських суддів і нездатність до чесного самоврядування", – написала вона.
Висновок Венеціанська комісія зробила за запитом, який спікер Верховної Ради Дмитро Разумков подав 15 березня.
Контекст:
Пакет "судових" законопроєктів президент України Володимир Зеленський подав у Раду 15 лютого.
Окрім проєкту №5068, було подано законопроєкт №5067 "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України щодо підсудності справ Верховному Суду як суду першої інстанції" та №5069 "Про внесення змін до ст. 188&³3;&³2; Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за невиконання законних вимог дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя".