Верещук підтвердила, що подати у відставку Авакова попросив президент
"Речей, які шкодили б справі, національному інтересу, не буде. Пан Аваков усвідомлено прийняв пропозицію президента піти у відставку, – підкреслила вона. – Він викликав Авакова і запропонував йому написати заяву. І, як ви бачите, на відміну від [ексміністра охорони здоров'я Максима] Степанова, який не робив цього, а потім все одно був відправлений у відставку, Аваков зробив, як і обіцяв, – написав заяву. І я вважаю, що це дуже правильно і зріло".
Верещук зазначила, що в Зеленського є право пропонувати главі МВС піти з посади.
"Пан Аваков залишається потужною людиною і потужним професіоналом, але сім років перебування на посаді... Завжди приходить той час, коли треба, напевно, робити зміни. І, до речі, президент учора, виступаючи на фракції, те саме повторив: пан Аваков є потужною людиною і професіоналом, але настав час. І це рішення президента, на яке він має конституційне право, він ним скористався. Він має вирішальне право голосу в даному випадку – щодо Авакова також. Я нагадаю, що, коли ми голосували за Кабінет Міністрів, саме гарантія президента допомогла Авакову залишитися на посаді міністра. Тоді саме президент наполягав на тому, що він має залишитися. І ми абсолютно підтримали президента. Якщо була домовленість, що президент може попросити про відставку, і Аваков її дотримав, то це додає лише честі – і президенту, і Авакову", – переконана нардепка.
Вона вважає, що після зміни міністра подальші кадрові ротації у МВС неминучі.
"До певної міри – так, я думаю, що зміни точно будуть. Напевно, у Нацполіції – ні, тому що це окремий орган, але решта, напевно, будуть обговорювати питання щодо змін", – вважає політикиня.
Про причини рішення президента Верещук говорити не стала.
"Мені про це точно не відомо, і президент про це на фракції теж не повідомляв. Я не буду зараз гадати на кавовій гущі, бо розумію, що це лише зашкодить справі. Є рішення президента, його підтримала фракція, Аваков написав заяву про відставку. Я думаю, він важковаговик у політиці і не буде намагатися в якийсь спосіб використати сьогоднішню важку ситуацію: війна з Російською Федерацією, у нас труднощі з виконанням державного оборонного замовлення, у секторі безпеки та оборони є проблеми, ми не будемо цього приховувати. будемо працювати разом, я думаю, що це саме та позиція, яка мала б бути підтримана всіма", – підкреслила вона.
На запитання журналістів про подальшу долю Авакова Верещук припустила, що він залишиться в політиці.
"Не знаю, чи залишиться він в команді, але що буде в політиці – це точно. Я не думаю, щоб пан Аваков розглядав пропозицію щодо мера Харкова, тому що він важковаговик уже всеукраїнського рівня. І повертатися до Харкова... Але це моя особиста позиція, я бажаю йому всіляких гараздів і буду його підтримувати, бо я його поважаю", – заявила народна депутатка.
Контекст:
13 липня Аваков подав заяву про відставку з посади міністра внутрішніх справ. Тепер за його звільнення має проголосувати Верховна Рада.
Зеленський запропонував лише одного кандидата на посаду міністра – голову правоохоронного комітету Верховної Ради Дениса Монастирського. Сам Монастирський підтвердив, що претендуватиме на цю посаду, заявивши, що "йде на жертву".
Аваков очолює МВС із лютого 2014 року. Він був у складі урядів Арсенія Яценюка, Володимира Гройсмана, Олексія Гончарука та Дениса Шмигаля.
У жовтні 2019 року президент України Володимир Зеленський заявляв, що в новому уряді в Авакова є випробувальний строк. У травні 2020 року Зеленський назвав Авакова "потужним міністром" і заявив, що той має довести до кінця розслідування справи про вбивство журналіста Павла Шеремета.
Улітку 2020 року в Києві та інших містах України відбулася серія протестів, учасники яких вимагали відставки Авакова. Мітингувальники, зокрема, висловлювали претензії до роботи правоохоронців у розслідуванні справ про вбивства Шеремета та херсонської активістки Катерини Гандзюк, вказували на останні резонансні злочини, які сталися в Україні, зокрема на зґвалтування жінки в Кагарлику Київської області, у якому підозрюють співробітників поліції, критикували реформу поліції.
Тоді нардепи із фракцій "Голос" і "Слуга народу" зареєстрували проєкт постанови про звільнення Авакова.