Верховна Рада хоче вивести САП з Офісу генпрокурора й наділити її главу новими повноваженнями – законопроєкт

Із серпня 2022 року САП очолює Олександр Клименко
Фото: Спеціалізована антикорупційна прокуратура / Facebook
У Верховній Раді України 31 січня зареєстровано законопроєкт №8402 про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України, Кримінального кодексу України та іншого законодавства щодо посилення незалежності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Запропонований проєкт передбачає виведення САП зі складу Офісу генпрокурора та її реорганізацію до окремого органу прокуратури в загальній системі органів прокуратури, зі статусом окремої юридичної особи (аналогічно обласним прокуратурам).

У разі ухвалення змін керівник САП перебуватиме винятково в адміністративному підпорядкуванні генерального прокурора. Він зможе сам визначати структуру і штат САП.

Глава реформованого органу набуде повноважень вирішувати спори щодо підслідності у кримінальних провадженнях, які можуть належати до підслідності Національного антикорупційного бюро України. Крім того, він набуде повноважень, аналогічних повноваженням генерального прокурора у кримінальних провадженнях стосовно народних депутатів України й суддів Вищого антикорупційного суду.

Законопроєкт передбачає проведення що два роки аудиту ефективності діяльності САП, який проводитиме комісія у складі трьох експертів, визначених генпрокурором. За результатами перевірки його можуть звільнити.

Оклад керівнику нового органу пропонують установити на рівні 75 прожиткових мінімумів. Це дорівнює 201 300 грн, з огляду на розмір ПМ станом на 1 січня 2023 року. Водночас у документі зазначено, що розмір щорічної премії прокурора не може становити понад 30% розміру від посадового окладу за рік.

Контекст:

Із серпня 2022 року САП очолює Олександр Клименко. Попередній глава САП Назар Холодницький, який очолював відомство із 2015 року, пішов у відставку в серпні 2020 року.