Верховна Рада ратифікувала Римський статут
Верховна Рада 21 серпня підтримала законопроєкт №0285 щодо ратифікації Україною Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС), який ще називають Римським статутом. Про це в Telegram повідомив народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк.
За словами нардепа, документ підтримав 281 народний обранець.
"Дуже важка дискусія була під час розгляду. Було багато виступів і за, і проти", – зазначив Железняк.
У пояснювальній записці до законопроєкту, яку підготував міністр юстиції Денис Малюська, йдеться, що ратифікація Римського статуту дозволить Україні набути повноправного членства в Міжнародному кримінальному суді.
"Ратифікувавши Римський статут, Україна продемонструє прихильність верховенству права, готовність врегульовувати міжнародні суперечки та зробить потужну зовнішньополітичну заяву на підтримку міжнародного миру і безпеки", – наголосив він.
Рішення не підтримали (не голосували чи утрималися) фракції "Батьківщина", "Європейська солідарність" і деякі члени фракції "Голос". "Європейська солідарність" пояснила, що підтримує ратифікацію документа, але після закінчення дії воєнного стану.
"Пріоритетом для держави під час повномасштабної війни є захист і мотивація військових. "Європейська солідарність" вважає помилковою сьогоднішню ратифікацію без ретельної експертизи наслідків, які може потягнути за собою це рішення", – йдеться у заяві політсили.
Водночас нардеп від "Слуги народу", голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко та колишній заступник генпрокурора України Гюндуз Мамедов заявили, що навколо Римського статуту існує багато міфів і стереотипів. Один із них пов'язаний з тим, що ратифікація Римського статуту нібито призведе до переслідування українських військових. Але, як нагадав Мамедов, насправді МКС може переслідувати українських військових уже приблизно 10 років, оскільки Україна ухвалила заяви, якими визнала юрисдикцію суду. "Адже коли йдеться про правосуддя, воно не має сторін. Однак чи багато кейсів переслідування наших військових ми бачили з того часу? Жодного. Водночас МКС видав уже шість ордерів на арешт росіян", – наголосив Мамедов.
Мережко пояснив, що, ратифікувавши Римський статут, Україна зможе брати участь у роботі органів МКС і матиме більший вплив. Зокрема, наголосив він, у разі появи нелегітимного президента країни-агресора РФ Володимира Путіна на території держав, які імплементували статут, Україна зможе безпосередньо звертатися до такої держави й вимагати заарештувати Путіна та інших російських воєнних злочинців згідно з ордером, який видав МКС.
Контекст:
Міжнародний кримінальний суд, який базується в Гаазі (Нідерланди), діє на підставі Римського статуту, який ухвалили 1998 року, він набув чинності з 2002 року. Він розглядає злочини проти людяності, випадки геноциду й воєнні злочини. Водночас юрисдикція суду поширюється лише на держави, які ратифікували Римський статут.
2015 року Україна повідомила МКС про визнання юрисдикції Римського статуту щодо злочинів проти людяності й воєнних злочинів, скоєних із моменту початку агресії РФ.
15 серпня 2024 року президент Володимир Зеленський зареєстрував у парламенті законопроєкт щодо ратифікації Україною Римського статуту.