Верховна Рада схвалила поводження з ГМО в Україні за стандартами ЄС
Верховна Рада України 23 серпня ухвалила у другому читанні законопроєкт №5839 про посилення державного контролю поводження з ГМО. Про це повідомила пресслужба парламенту.
Закон "Про державне регулювання генетично інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки" розмежовує повноваження органів державної влади, щоб не дублювати функцій у цій сфері, пояснили у пресслужбі. Документ також удосконалить систему оцінки ризиків ГМО щодо ймовірного впливу на здоров'я людини та довкілля, заявляють у Раді.
"Цей закон створений задля гармонізації законодавства України із законодавством Європейського союзу. Це системний та комплексний перегляд чинного державного регулювання у сфері поводження з ГМО, а також здійснення державного контролю над обігом генетично модифікованої продукції з метою виконання міжнародних зобов'язань України відповідно до асоціації з ЄС", – наголосили в Раді.
Для цього закон передбачає запровадження європейських механізмів державної реєстрації ГМО, удосконалення вимог до маркування ГМО-продукції, введення правил її відстеження, посилення державного контролю та встановлення відповідальності за порушення законодавства в цій галузі.
У парламенті додали, що передбачили внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з пояснювальною запискою, документ, зокрема, визначає терміни "генетично модифікований організм", "генетично модифікована продукція", "ГМ-продукція як харчовий продукт", запроваджує державну реєстрацію ГМО.
У поправках до документа, внесених перед другим читанням, заборонено вирощування та ввезення ГМ-кукурудзи, а також вирощування протягом п'яти років генномодифікованих цукрових буряків і ріпаку, звернула увагу "Європейська правда".
Зараз використання ГМО в Україні не заборонено, але цю сферу було недостатньо врегульовано, заявив, коментуючи ухвалення закону, нардеп від "Слуги народу", голова комітету Ради з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду. Його цитує сайт політсили.
"Ми пропонуємо створити чіткі та прозорі умови для підприємств, які хочуть вирощувати чи закуповувати агропродукцію зі вмістом ГМО. Зокрема, посилиться система реєстраційного контролю та простежуваність за генетично модифікованими організмами", – сказав Гайду.
Він додав, що законопроєкт встановлює чіткі правила й відповідальність за порушення норм у сфері генної модифікації.
Основою для врегулювання ринку ГМО стане європейська модель, тому законопроєкт імплементує кілька актів ЄС. Ці кроки дадуть змогу "захистити українців від несвідомого вживання ГМО", заявили у "Слузі народу".
"Якщо на ринку з'явиться продукція зі вмістом ГМО, то вона маркуватиметься й контролюватиметься аналогічно до європейських стандартів. Тобто споживач точно знатиме, чи є у складі продукту ГМО, і зробить висновок – купувати цей продукт чи ні", – сказав голова профільного комітету.
За його словами, законопроєкт також сприятиме розвитку технологій, оскільки гарантує безпечне впровадження ГМО. Це може призвести до розроблення нових генетично модифікованих організмів, які допоможуть вирішити деякі актуальні проблеми в сільському господарстві й харчовій промисловості.