Зеленський: Україна зробила важливий крок до відновлення свободи судноплавства у Чорному морі. Перше цивільне судно пройшло через новий український гуманітарний коридор
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що перше цивільне судно 16 серпня пройшло через новий український гуманітарний коридор і рухається у напрямку протоки Босфор. Про це він написав у Twitter.
"Щойно Україна зробила важливий крок до відновлення свободи судноплавства у Чорному морі. Перше цивільне судно пройшло через новий український гуманітарний коридор, вийшовши з одеського порту. Зараз воно прямує до Босфору", – написав президент.
Він зазначив, що раніше Україна офіційно повідомила Міжнародну морську організацію (International Maritime Organization) про роботу коридору, а вона зі свого боку підтвердила право України на забезпечення свободи судноплавства і закликала Росію припинити погрози та дотримуватися міжнародних конвенцій.
"Море має бути безпечним для всіх. Це принципово для України та наших партнерів. Свобода й безпека мореплавства – фундаментальні принципи міжнародних відносин", – підсумував Зеленський.
Про вихід 16 серпня з порту Одеси першого судна з вантажем після розірвання Росією "зернової угоди" повідомляв перед цим віцепрем'єр-міністр із відновлення України – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков. На борту контейнеровозу Joseph Schulte, який ходить під прапором Гонконгу, понад 30 тис. т вантажу (2114 контейнерів), зокрема продовольства.
Контекст:
17 липня 2023 року РФ оголосила про вихід із "зернової угоди", яка діяла з 1 серпня минулого року.
Зеленський того самого дня надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу і президенту Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.
У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" у разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які йдуть в українські порти, законними воєнними цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, які йдуть у російські та окуповані українські порти).
Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України, яка забезпечує роботу "зернового коридору". Зазнали пошкоджень, зокрема, порти в Одесі, Рені та Ізмаїлі.
10 серпня Україна оголосила про тимчасові коридори для цивільних суден, які йдуть у чорноморські порти та з них. Раніше ці маршрути Київ запропонував Міжнародній морській організації. Рада організації визнала право України на вільне торговельне судноплавство, гарантоване міжнародним морським правом, і закликала РФ припинити погрози торговельному судноплавству в Чорному морі.
11 серпня Збройні сили України повідомили про початок реєстрації торговельних суден, які готові скористатися тимчасовими коридорами для перетину Чорного моря.