Атаками на кораблі РФ Україна створила умови для повного розблокування морських портів – Омелян

Омелян: Добре, що Україна показала зуби
Фото: Volodymyr Omelyan / Facebook

Після того, як Україна успішно атакувала російські кораблі, вона має вимагати від агресора повного розблокування своїх портів. Таку думку висловив ексміністр інфраструктури України Володимир Омелян у коментарі "Главкому".

"Добре, що Україна показала зуби і чітко ствердила, що немає безпечного Чорного та Азовського морів для суден, які можуть перевозити військові вантажі у напрямку російських портів. Я сподіваюся, що це стане предметом серйозних перемовин для відновлення "зернового коридору", і цього разу його відновлення буде включати не тільки перевезення зерна, а й металу, і контейнерів з і в Україну. Досі це питання не вирішено, але зараз із позиції сили ми повинні терміново вирішувати це питання", – вважає він.

Ексміністр додав, що зараз жодне судно, яке йтиме в російські порти, "не буде почувати себе в безпеці, а іноземні судновласники не захочуть ризикувати". "Тому ми повинні чітко поставити умови: або ми відновлюємо цивільне судноплавство в Чорному морі, або, якщо зберігається інспектування українських суден або суден, що йдуть в українські порти, має бути введена інспекція суден, які йдуть у російські порти. Має бути дзеркальний підхід", – упевнений Омелян.

Водночас Росія, вважає він, намагатиметься терором погіршити продовольчу та енергетичну безпеку у світі, але Україна має відстояти свою позицію.

"Росія максимально буде використовувати ситуацію на зовнішніх ринках. Ми бачимо вибух на зерновому перевалі на території Туреччини, і мені здається, що це було зроблено руками російських терористів. Вони спеціально дестабілізують ситуацію на зерновому ринку, на ринку палива, щоб використати цю можливість. Але ми не повинні дати їм цього. Зараз дуже важлива проактивна позиція української влади, яка максимально використовує ситуацію в інтересах України, українського бізнесу й українських громадян. Порти мають бути відкриті для всіх товарів. Це категорична умова, яка має звучати на всіх майданчиках", – наголосив Омелян.

Контекст:

17 липня РФ оголосила про вихід із "зернової угоди".

Президент України Володимир Зеленський того самого дня надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу та президенту Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" у разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, що йдуть в українські порти, законними воєнними цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, які йдуть у російські й окуповані українські порти). Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України, яка забезпечує роботу "зернового коридору".