США і далі тиснутимуть на РФ для повернення до "зернової угоди" – Держдеп
США мають намір добиватися від країни-агресора Росії поновлення угоди щодо безпечного експорту продовольства через Чорне море. Про це речник Держдепартаменту США Метью Міллер заявив на брифінгу 7 серпня, текстову версію якого опубліковано на сайті дипломатичного відомства.
За його словами, причини виходу РФ із "зернової угоди" – надумані, і вона відповідальна за негативні наслідки як для України, так і для решти світу.
"Ми й далі тиснутимемо на Росію, щоб вона знову приєдналася до Чорноморської зернової ініціативи. Ми й далі роз'яснюватимемо, що виправдання, які вона наводила для виходу з ініціативи, є саме виправданнями, що в період дії Чорноморської зернової ініціативи експорт добрив і зерна був на рекордному чи близькому до рекордного рівні, і ми й далі роз'яснюватимемо решті світу, що саме Росія відповідальна, по-перше, за вихід із Чорноморської зернової ініціативи, а потім за бомбардування українських портів та українських зернових об'єктів протягом кількох днів, а тепер і тижнів після виходу з неї", – сказав Міллер.
Американська дипломатія закликає інші країни світу, які залежать від експорту зерна з України та із цього регіону, також чинити дипломатичний тиск на Росію, сказав речник Держдепу.
"Але, на жаль, поки що ми не бачимо жодних ознак того, що РФ має намір повернутися до цієї ініціативи. Але ми й далі наполягатимемо на своєму і закликатимемо інших робити те саме", – додав він.
Контекст:
17 липня РФ оголосила про вихід із "зернової угоди".
Президент України Володимир Зеленський того ж дня надіслав генеральному секретареві ООН Антоніу Гутеррішу і президентові Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.
У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які прямують в українські порти, законними військовими цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, які прямують у російські й окуповані українські порти).
Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України, яка забезпечує роботу "зернового коридору". Пошкоджено, зокрема, порти в Одесі, Рені та Ізмаїлі.