Верховна Рада ухвалила законопроєкт про демобілізацію строковиків
Верховна Рада 23 лютого ухвалила в першому читанні й у цілому законопроєкт №11035 про зміни щодо строків строкової військової служби. Про це заявив народний депутат від партії "Голос" Ярослав Железняк, трансляцію засідання вів нардеп від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко.
Документ Рада розглядала за процедурою ad-hoc. За цей документ у першому читанні проголосувало 317 депутатів, а під час голосування в цілому, яке відбулося одразу ж після першого, його підтримало 319 парламентарів. Ніхто не був проти й не утримався.
Законопроєкт про демобілізацію строковиків напередодні вніс до парламенту президент Володимир Зеленський. Згідно з проєктом закону, військовослужбовців строкової служби, термін яких закінчився під час дії воєнного стану й військову службу яких продовжено понад встановлені строки, звільняють із військової служби в запас "у терміни, визначені указом президента".
Водночас на комітеті Верховної Ради з нацбезпеки і оборони ухвалили цей проєкт закону з доданою нормою про відтермінування строковиків від подальшої мобілізації на 12 місяців. У залі Ради законопроєкт ухвалили із цією нормою, писав Гончаренко.
Контекст:
Питання демобілізації строковиків порушують із 2022 року. У вересні на сайті Офісу президента з'явилася петиція з вимогою демобілізувати за бажанням мобілізованих військовослужбовців, які відслужили один рік.
Петиція набрала понад 25 тис. підписів, але у відповіді на неї президент заявив, що мобілізовані під час воєнного стану звільняються зі служби на підставах ст. 26 закону "Про військовий обов'язок і військову службу". Отже, демобілізувати можуть лише: за віком, станом здоров'я, через сімейні обставини, у зв'язку з обвинувальним вироком суду або з визначених названим законом поважних причин.
У грудні 2023 року тодішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що Генштаб Збройних сил України звернувся до Міністерства оборони з проханням звільнити військових строкової служби: "Станом на сьогоднішній день вони вже не потрібні. Наша чітка позиція: щоб їх звільняти, щоб вони йшли відпочивали, а далі, відповідно, діяли в умовах законодавства".