Вітренко про транзит російського газу: Путін хоче повернути Україну у минуле

Новий контракт на транзит газу через Україну підписали у грудні 2019 року
Фото: ЕРА
Президент Росії Володимир Путін намагається повернути "кабальні" для України домовленості щодо транзиту газу. Про це очільник НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко заявив агентству "Інтерфакс-Україна" в інтерв'ю, яке опублікували 15 жовтня.

"Путін постійно говорить, що російський газ не можна перепродавати в інші країни. Що це означає для України? Тільки одне – повернення до кабальних умов контрактів. Просто нагадаю, що [2014 року] Україна у середньому сплачувала "Газпрому" за газ на $5 млрд більше, ніж отримувала за транзит. Нам точно не потрібно повертатися в це минуле, а ось Путін хоче нас туди повернути", – сказав він.

Очільник "Нафтогазу" зазначив, що Україна зацікавлена в американських санкціях проти Росії у зв'язку з будівництвом газогону "Північний потік – 2", "щоб Путіну і з боку США, і з боку ЄС, і з боку Німеччини були поставлені чіткі умови".

"Він має припинити використовувати газ як зброю, наголошую, припинити, бо він зараз це робить. Це, зокрема проявляється у тому, що цього року "Газпром" подає для транзиту газу у Європу через Україну у півтора раза менше газу. І в тому, що "Газпром" відмовляється продавати газ європейським компаніям на кордоні РФ і України", – пояснив Вітренко.

За його словами, "Газпром" фактично заблокував транзит до Європи через Україну "для всіх інших".

"Блокується транзит газу з Центральної Азії. І поки він виконає ці умови, не можна створювати очікування, що "Північний потік – 2" може запрацювати. Путін вдається до шантажу, коли він вважає, що є високі шанси домогтися свого. [...] Нам вигідне протилежне – щоб США і Європа зайняли жорстку позицію, щоб Путін зрозумів, що його шантаж викликав зворотню реакцію. І щоб тоді Путін був змушений змінювати позицію. Щоб "Газпром" пустив більший обсяг газу через Україну, оскільки тоді знизиться ціна", – вважає очільник "Нафтогазу".

Контекст:

"Нафтогаз" і російський "Газпром" 30 грудня 2019 року підписали новий контракт на транзит газу на п'ять років. Мінімально гарантоване прокачування за новим договором "качай або плати" становить 65 млрд м&³3; газу у перший рік і по 40 млрд м&³3; у наступні чотири. Президент України Володимир Зеленський зазначав, що у межах п'ятирічного контракту щодо транзиту газу Україна отримає понад $7 млрд.

У 2020 році через територію України в Євросоюз транспортували 55,8 млрд м&³3; російського газу – це найнижчий показник за сім років, повідомляли 2 січня 2021 року у ТОВ "Оператор ГТС України".

У серпні 2021 року біржові ціни на газ у Європі вперше встановили рекорд останніх трьох років, перевищивши позначку  $600 за 1 тис. м&³3;. Поштовх до зростання цін дали результати аукціону, на якому "Газпром" відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту через Україну, писало агентство РБК.

Вартість листопадового ф'ючерсу на спотовий індекс TTF на газ на лондонській біржі ICE під час торгів 6 жовтня відновила історичний рекорд і сягнула €161,5 за 1 МВт-год ($1976 за 1 тис. м&³3;). Пізніше ціна газу знизилася.

"Північний потік – 2" має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Його будівництво повністю завершено, заявила російська корпорація "Газпром" 10 вересня. 4 жовтня "Газпром" повідомив, що почав заповнювати газом першу нитку газопроводу "Північний потік – 2".

Радниця міністра енергетики України Олена Зеркаль говорила у вересні, що газопровід ще не сертифіковано. Процедура передбачає, що запуск "Північного потоку – 2" має схвалити Єврокомісія, розповідав Вітренко.

Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви й Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.

Адміністрація президента США Джо Байдена виступала проти будівництва газопроводу, однак наприкінці травня цього року глава Білого дому назвав "контрпродуктивним" із погляду відносин із Європою введення нових санкцій проти "Північного потоку – 2", оскільки газопровід "практично закінчено".

Німеччина і США 21 липня повідомили, що уклали угоду щодо газопроводу "Північний потік – 2". Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії і закличе до ефективних заходів ЄС, якщо РФ і надалі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або "здійснить подальші агресивні дії проти України". Згідно з угодою, транзит через Україну після введення в дію газопроводу має бути продовжено на 10 років.

Вищий земельний суд німецького Дюссельдорфа 25 серпня зобов'язав оператора газопроводу бути незалежним від "Газпрому" і дотримуватися європейського законодавства. Генеральний директор компанії "Оператор ГТС України" Сергій Макогон заявив, що це "саме те, на чому наполягає Україна".