Вітренко вважає, що РФ буде складно "зіскочити" з контракту про транзит газу, але переговори щодо його продовження потрібно вести із "Газпромом"
Журналіст "Радiо Свобода" запитав у Вітренка, чи складно буде РФ "зіскочити" з договору про транзит газу через територію України з огляду на ймовірний запуск "Північного потоку – 2".
"Ми вважаємо, що так. Знову ж таки вона [РФ] може створювати нам певні проблеми. Але це не є найбільший ризик, скажімо так, – сказав Вітренко. – При цьому тут просто важливо розуміти, як цей контракт був укладений. Ми починали з того, що Росія не хотіла взагалі будь-який контракт продовжувати або укладати і казала, що, скоріше, Земля буде обертатися навколо Місяця".
За словами Вітренка, Україна готова вести переговори щодо продовження нинішнього контракту про транзит газу з РФ.
"На жаль, до речі, переговорів немає. А переговори з німецьким урядом щодо подовження контракту з "Газпромом" теж недоречно вести. Потрібно вести ці переговори з "Газпромом", – зазначив голова правління НАК.
Водночас українська сторона наполягає, щоб паралельно, а краще – до переговорів із "Газпромом", були переговори з європейськими компаніями.
"Бо ми зацікавлені в тому, щоб європейські компанії, а не тільки "Газпром" бронювали потужності. І, до речі, не після 2024 року, а зараз", – додав Вітренко.
Контекст:
30 грудня 2019 року "Нафтогаз" і "Газпром" підписали новий контракт на транзит газу на п'ять років. Мінімально гарантоване прокачування за новим договором "качай або плати" становить 65 млрд м&³3; газу в перший рік і по 40 млрд м&³3; наступні чотири. Український президент Володимир Зеленський зазначав, що у межах п'ятирічного контракту щодо транзиту газу Україна матиме більше ніж $7 млрд.
2020 року через територію України в Євросоюз транспортували 55,8 млрд м&³3; російського газу – це найнижчий показник за сім років, повідомляли 2 січня 2021 року в ТОВ "Оператор ГТС України".
Німеччина і США 21 липня повідомили, що уклали угоду щодо газопроводу "Північний потік – 2", який має зв'язати Росію із ФРН по дну Балтійського моря. Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії і закличе до ефективних заходів ЄС, якщо РФ і далі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або "здійснить подальші агресивні дії проти України". За угодою, транзит через Україну після введення в дію газопроводу мають продовжити на 10 років.
22 липня глава "Газпрому" Олексій Міллер сказав, що Росія готова продовжити транзит газу через Україну після 2024 року "на ринкових умовах і за ринковими цінами". Про це повідомляло "РИА Новости".
За словами Вітренка, збереження транзиту російського газу в обмін на невигідні закупівлі газу для України неприйнятне.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що Україна подасть позов до Стокгольмського арбітражу, якщо Росія зупинить транзит газу через українську ГТС.