Віцепрем'єр Польщі заявив генсеку НАТО, що в українців "коротка пам'ять"
Віцепрем'єр-міністр, міністр національної оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш під час зустрічі з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте поскаржився йому на Україну. Про це він розповів в інтерв'ю TVN24 14 листопада.
За його словами, під час бесіди він розповів главі НАТО, як багато Польща вже зробила й наскільки вона допомогла Україні. Косіняк-Камиш наголосив, що це важливо в контексті слів президента України Володимира Зеленського, у яких "прозвучала нота про те, що Польща робить не все, що може".
Міністр заявив, що в українців "коротка пам'ять". Він нагадав, що в перші місяці війни Польща передала військову техніку й організувала гуманітарну допомогу.
"Не можна сказати, що Польща не робить усього можливого. Польща зробила й робить і далі все можливе. Але є межа, якої я ніколи не перейду. Межею допомоги Україні є питання безпеки Польщі. Якщо передавання якогось обладнання загрожуватиме безпеці польської держави, я просто не передаватиму обладнання в дар", – заявив Косіняк-Камиш.
Він вважає, що Зеленський демонструє спроби залучити інші країни до безпосередньої участі в конфлікті з країною-агресором Росією. Водночас міністр визнає, що ці спроби в чомусь закономірні, але підкреслює, що в Польщі є своя стратегія.
Косіняк-Камиш обговорив із Рютте питання збивання НАТО російських ракет. Він вважає, що це було б можливим, якби було спільне рішення всього Альянсу. Поки такого рішення немає, жодна країна НАТО не може діяти одноосібно, заявив політик.
Контекст:
Польща посідає перше місце за обсягами наданої допомоги Україні у співвідношенні до валового внутрішнього продукту країни, ідеться в релізі, опублікованому 8 листопада на сайті президента Польщі. Зокрема, Варшава виділила на допомогу Києву суму, еквівалентну 4,91% ВВП країни, з якої 0,71% спрямували на військову підтримку, решту 4,2% – на допомогу біженцям, ідеться в повідомленні. Загальну вартість переданого озброєння оцінюють у €3,23 млрд (понад 14 млрд злотих).
31 жовтня міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, коментуючи заяву президента України Володимира Зеленського про нібито відмову Варшави передати решту своїх винищувачів МіГ-29 і збивати російські ракети над західною частиною України, сказав, що його країна зробила для Києва більше, ніж будь-яка інша.
Київ закликав партнерів збивати російські ракети і дрони над Україною, цю пропозицію внесли в безпекову угоду між Україною й Польщею. Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск водночас зазначав, що такі дії потребують спільного рішення НАТО.