"Влада буде змушена дослухатися до народу". Зеленський прокоментував ухвалення закону про референдум

Зеленський: Українці будуть залучені до ухвалення важливих для країни рішень
Фото: EPA
Референдум є вагомим інструментом розширення демократії в Україні, заявив президент України Володимир Зеленський.

Президент України Володимир Зеленський 26 січня заявив, що вітає ухвалення Верховною Радою закону "Про народовладдя через всеукраїнський референдум". Про це повідомила пресслужба президента.

"Тепер українці на практиці будуть залучені до ухвалення важливих для країни рішень, а влада буде змушена дослухатися до волі народу. Референдум є вагомим інструментом розширення демократії в Україні", – заявив глава держави.

Він вважає, що документ робить "більш чітким" діалог між владою і суспільством.

В Офісі президента нагадали, які питання не можуть розглядати на референдумі:

  1. Які суперечать положенням Конституції України, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права, закріпленим, передусім, Загальною декларацією прав людини, Конвенцією про захист прав людини й основних свобод, протоколами до неї;
  2. Які скасовують або обмежують конституційні права і свободи людини та громадянина і гарантії їх реалізації;
  3. Які спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету, територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;
  4. Щодо податків, бюджету, амністії;
  5. Зараховані Конституцією і законами України до відання органів правопорядку, прокуратури або суду.

26 січня Верховна Рада ухвалила у другому читанні й у цілому закон про проведення референдуму. Відповідно до закону, всеукраїнський референдум за народною ініціативою може бути проведено на вимогу не менше ніж 3 млн громадян України, які мають право голосу. Оголошує проведення референдуму президент своїм указом.

Координаторка громадянської мережі "Опора" Ольга Айвазовська вважає, що закон не ідеальний, проте в ньому є необхідна кількість запобіжників, щоб на обговорення не виносили питання, які можуть завдати шкоди суверенітету України.