Волкер: Якщо Білорусь устоїть, протестувальники в Хабаровську скажуть: "У них вийшло, тому ми будемо продовжувати"

Волкер: Солідарність і підтримка Білорусі з боку України – це дуже важливо
Фото: rada.gov.ua

Експредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер вважає, що якщо протестувальники в Білорусі не досягнуть своїх цілей, це матиме негативні наслідки для України.

Ситуація в Білорусі, де люди вийшли на протести проти чинної влади, може стати прикладом для росіян. Про це колишній спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер заявив 21 серпня "Голосу Америки".

"Якщо Білорусі вдасться встояти, люди в Росії почнуть питати: "А може, і нам удасться?" Протестувальники в Хабаровську скажуть: "У них вийшло, тому ми будемо продовжувати протести", – сказав він.

Американський дипломат вважає, що від ситуації в Білорусі залежить і Україна.

"Якщо ж Білорусь піддасться – це затягне кільце навколо України ще більше, і це точно не в інтересах України. Тому солідарність і підтримка Білорусі з боку України – це дуже важливо", – пояснив Волкер.

15 серпня жителі Хабаровська, які вийшли на протести у зв'язку із затриманням губернатора краю Сергія Фургала вранці 9 липня, підтримали білорусів.

Фургал – колишній депутат Держдуми РФ від ЛДПР. У 2018 році він виграв вибори губернатора Хабаровського краю, випередивши кандидата від партії "Единая Россия". Слідчий комітет РФ вважає його організатором як мінімум одного замаху на вбивство і двох убивств підприємців у 2004–2005 роках на території Хабаровського краю та Амурської області.

Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент країни Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину  – впевнену перемогу Тихановської.

Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети.

Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів, проте правозахисники та білоруські ЗМІ повідомляють про більшу кількість жертв. Станом на 18 серпня в СІЗО залишалося 44 людини.

16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.

Лукашенко не згоден на умови опозиції, він заявив, що поки його не вб'ють, інших виборів у країні не буде. Пізніше він сказав, що нові вибори в Білорусі можливі після ухвалення нової конституції.

17 серпня депутати Європарламенту відмовилися визнавати результати виборів президента Білорусі і заявили, що вважають Лукашенка персоною нон ґрата в Євросоюзі.