"Вплив бізнесу на політику потрібно обмежити". Бахматюк висловився на підтримку деолігархізації
"Щодо питання деолігархізації, я вважаю, що вплив бізнесу на політику потрібно обмежити. Має бути прописано правила гри. [...] Для суспільства, я вважаю, однозначно це правильно. Знаєте, вивіска гарна, а що буде під вивіскою... Якщо це буде функція призначення ворогів народу, тоді це інакше називається. Якщо це будуть списки, які визначають за принципом лояльності або нелояльності, бажання або небажання, тоді це інакше називається", – сказав він.
Бізнесмен прогнозує, що закон ухвалять.
"Чи правильно це згідно з порядком денним? Я вважаю, що [президент України Володимир] Зеленський підштовхує еліти, щоб вони сіли за стіл перемовин і працювали на країну", – пояснив Бахматюк.
За словами бізнесмена, він у курсі, що у списку – 13 олігархів, є і його прізвище.
"Скажу, як я там опинився. Я вважаю, що це бажання, напевно, [екснардепа] Сергія Лещенка. Я не скажу, що мені приємно. Але людина, яка протягом майже двох років була за межами країни, має вплив на владу? Напевно, на владу іншої країни я маю вплив. Не має медіаактивів, не має політичних партій... І я думаю, це, напевно, більше бажання Сергія Лещенка, оскільки він один з інформаційних рупорів НАБУ... Але, найімовірніше, 99% суспільства розуміє, що це не так", – зазначив він.
Бахматюк: Я готовий повернутися в Україну, якщо мені призначать заставу 50 млн грн. Читайте повну версію інтерв'ю
Контекст:
Бахматюк, який живе за межами України, заявляв, що олігархом його оголосили, коли "вибирали жертвою". Національне антикорупційне бюро України розслідує справу про заволодіння коштами стабілізаційного кредиту "VAB Банку" на суму 1,2 млрд грн, виданого в жовтні 2014 року, Бахматюк є фігурантом. У жовтні 2019 року через кримінальне переслідування бізнесмен покинув Україну, зараз із сім'єю живе у Відні. У листопаді його заочно повідомили про підозру.
2020 року Зеленський заявляв, що готовий говорити з великим бізнесом і забезпечити йому рівні правила, а натомість хоче, щоб олігархи жили і працювали за законом. Він вважає, що олігархам треба віддати "ролі в масовці, а не головні ролі".
15 квітня 2021 року на засіданні Ради нацбезпеки і оборони (РНБО) Зеленський анонсував розроблення "фундаментального законопроєкту про статус олігарха в нашій країні". За його словами, законодавча ініціатива спрямована, зокрема, на те, щоб олігархи не могли впливати "на вибір країни, на економіку, на закони, на Верховну Раду".
14 травня секретар РНБО Олексій Данілов говорив, що, на його думку, під дію розроблюваного закону про олігархів підпадає 13 осіб, можливо, більше. Їхні прізвища Данілов назвати відмовився.
Законопроєкт "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)" подали на розгляд Верховної Ради 2 червня.
Згідно із проєктом, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (провідне) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року постійно підтримує або посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.
У разі внесення бізнесмена до реєстру олігархів йому буде заборонено брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Окрім того, посадовцям потрібно буде повідомляти про контакти з олігархами, а самим бізнесменам – подавати декларацію в Національне агентство з питань запобігання корупції.
Нардепка від "Слуги народу" Євгенія Кравчук заявляла 9 червня, що парламент розгляне законопроєкт у першому читанні наприкінці червня.
Партія "Слуга народу" анонсувала не менше як сім додаткових законопроєктів про регулювання діяльності олігархів в Україні, серед них – про антимонопольне законодавство, зміни до закону про політичні партії.