За забороною Україні у використанні далекобійної зброї могли стояти торги США з РФ – Чернєв
Причиною відмови Україні використовувати далекобійну зброю могли бути торги США із країною-агресором Росією. Про це заявив голова делегації Верховної Ради в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв (фракція "Слуга народу") у програмі "NEWSмейкер", яку транслювали в телемарафоні 6 листопада. Відео опублікував канал "Рада".
"Мені здається, що це питання торгів із Російською Федерацією. Тому що я бачив сигнали, що рішення було ухвалено й мало бути анонсовано. Я ці сигнали отримував від конгресменів. Зі мною зв'язувалися американські медіа – від CNN до The New York Times. І говорили, що в них є така інформація, що в Білому домі вже ухвалено рішення. А потім стається, що ні: "У нас позиція не змінилася". І це було досить різко", – сказав Чернєв.
На думку депутата, це була певною мірою або публічна гра і тиск на РФ, або предмет торгів із Російською Федерацією щодо певних питань. Він зазначив, що інтереси Росії та США перетинаються не тільки в Україні, а й на Близькому Сході, у Сирії.
"Теоретично можуть бути, знову ж таки, це моє припущення, певні домовленості, наприклад, невтручання у вибори", – сказав він.
Також Чернєв переказав слова американського конгресмена, прізвища якого він не назвав, що у США бояться терористичних атак на своїй території після дозволу Україні бити по території РФ західною зброєю.
Контекст:
Президент України Володимир Зеленський неодноразово зазначав, що потрібні "далекобійні рішення", зокрема проти аеродромів, на яких базуються військові літаки, котрі країна-агресор РФ застосовує для атак коригованими авіабомбами. За словами президента України, питання ударів далекобійною західною зброєю по території Росії залежить від США, Великобританії, Франції й Німеччини, оскільки вони мають "відповідні інструменти, які можна задіяти". Але дістати потрібно не лише дозвіл, а й далекобійну зброю, додав президент 2 вересня.
12 вересня нелегітимний російський президент Володимир Путін заявив, що ймовірні удари по території РФ далекобійною західною зброєю означатимуть, що НАТО "напряму" вступає у війну.
Того самого дня ЗМІ поінформували, що США можуть дозволити Україні використовувати для ударів углиб РФ британські та французькі ракети Storm Shadow / SCALP EG, але не свої далекобійні ракети ATACMS. 16 жовтня в Білому домі повідомили, що позиція США щодо цього питання не змінилася.
Зеленський 17 жовтня сказав, що країни, від яких залежить рішення щодо далекобійності, хочуть створити певний союз за цим критерієм. Він хотів би більшої рішучості США в цьому питанні.
Президент США Джо Байден 18 жовтня заявив, що поки немає консенсусу щодо цього питання серед союзників.