Забудовник і співвласник "Квітів України" має російський капітал і зв'язок із оточенням Януковича – "Слідство.Інфо"
Зазначають, що останні власники будівлі через юрособу – два українці: Олексій Пишний та Андрій Скалозуб.
"Олексій Пишний позиціонує себе як міжнародний бізнесмен із успішними кейсами в Європі, але про російський бізнес чомусь мовчить. Незадовго до подій із "Квітами України" Пишний покинув більшість російських бізнесів. Однак із російських реєстрів ми з'ясували, що у нього є номер російського платника податків, а також був російський паспорт. Навіть два", – ідеться у матеріалі.
Один із паспортів було видано 2014 року в Криму, другий – 2016 року в Москві. Але зараз обидва вони не дійсні.
"Разом із братом і батьком Пишний через російські фірми привласнює гроші російських держструктур. Ми нарахували 65 млн грн", – заявили розслідувальники.
Сам Пишний усе заперечує. "Ні, однозначно я жодного бізнесу там не веду, і бізнес-інтересів у мене немає", – сказав він. Дані про людину з його ім'ям, по батькові, прізвищем, датою народження, яка володіє фірмами з тими самими назвами, що в нього, у російських реєстрах бізнесмен вважає помилкою.
Окрім того, за даними журналістів, він може бути причетним до фінансування української політпартії "Розумна сила", яку пов'язували з російськими спецслужбами – кілька років тому українська компанія Пишного "Мост Кепітал" надала новоствореній партії приміщення у центрі Києва і юридичну адресу.
"Через підозри в отриманні фінансування з Росії СБУ обшукала партію і, схоже, все-таки виявила російський слід у фінансуванні", – зазначають розслідувальники. З документів, які "Слідство.Інфо" дістало із власних джерел, зрозуміло, що партію "Розумна сила" фінансували політики-втікачі, які тісно працювали з Януковичем, – ексміністр внутрішніх справ Віталій Захарченко, ексгенпрокурор Віктор Пшонка і колишній віцепрем'єр Сергій Арбузов.
Пишний підтвердив, що фірма "Мост Кепітал" його стосувалася. "Але до цієї партії, назву якої ви озвучили, ми жодного стосунку не мали, крім того, що кілька місяців здавали їм приміщення в оренду, наскільки я пам'ятаю", – стверджує бізнесмен.
Журналісти запитали у СБУ, чим закінчилися обшуки в партії, яку пов'язували з російськими грошима. Їм відповіли, що одна людина дістала 4,5 року за підготовку теракту, ще одного обвинувачують у фінансуванні тероризму та державній зраді, справа в суді.
Контекст:
"Квіти України" – це навчально-методичний павільйон у стилі післявоєнного модернізму, побудований протягом 1983–1985 років. 1986-го проєкт здобув нагороду Спілки архітекторів як один із найкращих архітектурних творів того року.
На його місці хочуть побудувати коворкінг із ресторанами і спорткомплексом. Будівлю вже почали зносити, але проти виступили громадські активісти. Вони зламали паркан будівництва і регулярно збираються на мітинги біля будівлі, блокуючи продовження робіт.
13 липня Міністерство культури та інформаційної політики наказало заборонити будь-які будівельні роботи, а Шевченківський райсуд Києва наклав арешт на будівлю. Юридична компанія Axon Partners, яка подавала позов і яка представляє архітектора павільйону Миколу Левчука, заявила, що суд заборонив демонтувати "Квіти України" через порушення авторських прав. Власник будівлі мав узгодити з Левчуком проєкт реконструкції перед тим, як починати демонтаж оригінальної будівлі, але не зробив цього.
Пишний наприкінці липня заявляв у Facebook, що те, що відбувається, "нагадує сюжети десятирічної давнини з віджиму і приручення бізнесу", а під час протестів, окрім активістів, у будівлю потрапили грабіжники. "Вибито всі двері на всіх поверхах, винесено все, що залишалося в будинку. Будівельні інструменти та обладнання, відео та комп'ютерну техніку орендарів, навіть макет будівлі змогли винести. Загальний збиток становив кілька мільйонів гривень", – написав він.
Пишний також пояснював, що легку металоконструкцію будівлі не розраховано на сучасні вимоги – важкі енергоефективні склопакети, необхідність паркінгу, пожежна безпека, інклюзивність – тому її в будь-якому разі потрібно перебудовувати. Забудовник обіцяв, що в разі досягнення компромісу з Левчуком буде проведено конкурс на дизайн фасаду або Левчук особисто візьме участь у проєктуванні реконструкції.
3 серпня у КМДА повідомили, що будівлі надали охоронний статус як об'єкту культурної спадщини Києва. Мінкульт заніс будівлю до реєстру державних пам'яток.