Закон про ринок електроенергії не зруйнує порядку енергетичних монополістів в Україні – експерт в енергетичній сфері Рябцев G

Рябцев: Цей законопроект не є чимось революційним
Скріншот: Громадське Телебачення / Youtube

Багато кредиторів були зацікавлені в тому, щоб Верховна Рада України ухвалила законопроект про ринок електроенергії, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" експерт в енергетичній сфері Геннадій Рябцев.

Ціла низка європейських країн, зокрема й Україна, не виконали вимог третього енергетичного пакету Європейського союзу щодо відокремлення діяльності з розподілу й передачі електроенергії від інших видів діяльності, реалізація яких передбачена ухваленим сьогодні Верховною Радою законопроектом про ринок електричної енергії України. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" заявив експерт в енергетичній сфері Геннадій Рябцев.

"Не тільки в Україні не виконали всіх зобов'язань щодо третього енергетичного пакету, їх не виконали і в багатьох інших країнах Європи. І тепер, щоб їх не виконувати, почалися розмови про четвертий енергопакет. По суті, європейські країни опинилися перед вибором: виконувати взяті зобов'язання на збиток власній економіці або робити щось, щоб про ці зобов'язання всі забули. Зокрема, мова йде про питання зміни клімату, переведення електроенергії на поновлювані джерела тощо", – зазначив Рябцев.

Він акцентував, що багато рішень в Україні ухвалюють, виходячи з політичних мотивів.

"Щодо енергетики, то в багатьох питаннях необхідно керуватися енергетичною ефективністю тих чи інших технологій, а не якимись політичними мотивами. От у нас, на жаль, дуже багато чого визначається політичними мотивами, а не міркуваннями з галузі економіки", – підкреслив експерт.

За його словами, ухвалений закон дасть змогу сформувати в Україні "класичний" ринок енергетики.

"Цей законопроект не є чимось революційним. Його не вдалося зробити таким, щоб відповідав усім очікуванням. Але є кілька позитивних, на мій погляд, речей. Перший плюс – проект ухвалений. А це відкриває можливості для побудови ринку енергетики, якого в класичному вигляді в Україні не існувало. Навіть незважаючи на те, що у нас були якісь нібито торги тощо. Оскільки закон ухвалений, ми зможемо вимагати від органів виконавчої влади його реалізації", – заявив Рябцев.

На його думку, цей закон не допоможе порушити встановлений енергетичними монополістами порядок.

"До того ж, ухвалення цього закону було однією з умов, на яких із нами збиралися співпрацювати багато кредиторів. Зокрема у сфері енергетики. Причому їх цікавив не стільки зміст закону, скільки факт його ухвалення. Так, закон про ринок електроенергії не зруйнує порядку енергетичних монополістів в Україні. Але завдання цього закону в іншому – він має поставити крапку, з якої почне діяти ринок електроенергії в Україні", – зазначив експерт.

За його словами, більшість експертів сфери електроенергетики схвалили ухвалення цього закону.

"Далі справа за регулятором. Хоча я дуже сумніваюся, що Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, якось зможе поліпшити ситуацію. Далі справа за безпосередніми учасниками ринку і тими, хто буде відповідальний за виконання пунктів плану імплементації міжнародних зобов'язань України у сфері електроенергетики. Але все ж мене тішить, що більшість моїх колег, які працюють у сфері електроенергетики, вітають ухвалення цього законопроекту", – резюмував Рябцев.

Сьогодні Верховна Рада ухвалила закон про ринок електроенергії.

Основною метою законопроекту є забезпечення надійного та безпечного постачання споживачів електричною енергією з урахуванням інтересів споживачів, мінімізація витрат на послуги постачання електричної енергії через визначення на законодавчому рівні організаційної структури і принципів функціонування ринку електричної енергії, основних принципів та передумов його реформування.

Законом також запроваджується новий механізм підтримки виробників електроенергії за "зеленим" тарифом.

"Реалізація законопроекту сприятиме реформуванню та подальшому розвитку енергетичної галузі, виконанню Україною зобов'язань після підписання угоди про членство в Енергетичному співтоваристві. Реформування ринку електроенергії в Україні сприятиме стимулюванню інвестицій в енергетичну галузь, справедливій конкуренції між виробниками електричної енергії та між постачальниками в умовах рівних прав і можливостей, розвитку конкуренції через вдосконалення правил роботи ринку, недопущення дискримінації учасників ринку, можливості інтеграції в європейські ринки електроенергії", – йдеться в пояснювальній записці.