Закон про тимчасові адміністрації в енергокомпаніях створить основу для корупції – Міжнародна торгова палата

Законопроєкт запропонувало до обговорення Міністерство енергетики України
Фото: depositphotos.com

В українському комітеті Міжнародної торгової палати (lCC Ukraine) вважають, що в разі ухвалення законопроєкту про введення тимчасових адміністрацій в енергетичні компанії в Україні зростуть корупційні ризики. Про це йдеться у зверненні ICC до міністра енергетики Германа Галущенка, пише "Главком".

"Проєкт закону в тому виглядi, у якому його опублiкувало Мiненерго, перетвориться на інструмент вимагання від власників енергетичних компаній або грошової винагороди за залишення бізнесу у спокої, або виконання певних дій, у яких власники компаній не зацікавлені", – цитує видання текст документа.

В ICC Ukraine переконані, що в разі ухвалення такий закон дасть можливість порушувати права власності, а також "покривати безвiдповiдальнiсть менеджменту тимчасових адмiнiстрацiй та ставити учасникiв ринку в нерівне положення".

"Главком" зазначає, що введення тимчасових адміністрацій законопроєкт допускає в усіх енергокомпаніях незалежно від форми власності, а тимчасовим адміністратором може бути лише представник держави. Рішення ж про введення адміністрації ухвалюватиме Міністерство енергетики.

"При цьому значна кількість енергокомпаній знаходиться в управлінні Міненерго: зокрема, ряд обленерго й НЕК "Укренерго". Кожна з перелiчених компанiй є природним монополiстом на ринках розподiлу та передачi електричної енергії. Тому Мiненерго не може вводити тимчасове управління суб’єктами ринку електричної енергії, оскільки є упередженим та може дискредитувати інші енергокомпанії", – ідеться в публікації.

У Міжнародній торговій палаті зазначили, що в підсумку органи державної влади можуть як замовчувати наявні проблеми енергетичних держкомпаній, так і покривати незаконні дії керівництва.

"Позбавлення державою власникiв контролю над своїми активами погiршить iнвестицiйну привабливiсть України та унеможливить iнтеграцiю енергоринку України з європейським. Введення тимчасових адмiнiстрацiй на пiдприємствах iноземних інвесторів однозначно буде квалiфiковано iнвесторами як непряму експропрiацiю", – ідеться в листі ICC Ukraine.

В організації порекомендували міністерству внести до законопроєкту виправлення, яке приведе його до міжнародних норм і стандартів.

Контекст:

Міністерство енергетики 1 грудня опублікувало для громадського обговорення проєкт закону "Про внесення змін до закону України "Про ринок електричної енергії" щодо введення тимчасової адміністрації у разі загрози порушення безпеки постачання електричної енергії".

Основною метою нововведень у Міненерго назвали "визначення дієвого механізму забезпечення можливості введення тимчасової адміністрації до суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність в енергетичній сфері, у разі загрози порушення безпеки постачання електричної енергії та/або порушення такими суб’єктами ліцензійних вимог провадження господарської діяльності".

Автори зазначають у пояснювальній записці, що процедуру у приватні енергокомпанії тимчасові адміністрації вводитимуть, якщо ті загрожуватимуть безпеці постачання електроенергії або порушуватимуть ліцензійні вимоги.