Законопроєкт про промислове забруднення порушує принципи локалізації та європейські норми – нардеп
Норми законопроєкту №4167 про промислові викиди суперечать принципам локалізації та Угоді про асоціацію України з ЄС. Про це у блозі на сайті "Кореспондент" написав позафракційний народний депутат України Муса Магомедов.
На думку депутата, ухвалення проєкту закону в нинішній редакції може призвести до зупинення низки підприємств.
"Найкращі доступні технології та методи керування (НДТМ) автори просто взяли з європейського збірника і переклали українською мовою. Тобто для модернізації наші підприємства зобов'язані використовувати європейське обладнання та технології. Навіть якщо аналоги цього обладнання, що відповідають всім нормам, виробляють у нас в Україні. Це суперечить усім принципам локалізації і, по суті, залишає українських виробників і проєктні інститути за бортом процесів, які відбуваються в економіці країни", – повідомив Магомедов.
Він також додав, що в Угоді про асоціацію України і ЄС не зазначено, що українські законодавці "зобов'язані сліпо копіювати європейські норми, адже Україна і ЄС дуже сильно відрізняються технологічно".
Депутат підкреслив, що країни ЄС проходили екомодернізацію протягом десятків років і провести її в Україні упродовж чотирьох років, як пропонують автори законопроєкту, нереально. Крім того, для переобладнання промислових підприємств необхідна фінансова підтримка держави, оскільки у бізнесу немає таких колосальних коштів.
"Реалізація законопроєкту №4167 у повному обсязі коштуватиме 270 млрд грн. Ця сума непосильна як для держави, так і для бізнесу окремо. Однак якщо влада і бізнес об'єднають зусилля, екомодернізацію промисловості можна успішно провести. Але для цього знадобиться не чотири, а як мінімум 15 років державно-приватного партнерства, як це було в Польщі і як зараз це відбувається у Словаччині", – написав Магомедов.
Контекст:
Законопроєкт №4167 про запобігання, зменшення та контроль над забрудненнями, які виникають унаслідок промислової діяльності, перебуває на розгляді Верховної Ради з вересня 2020 року. У лютому і травні 2021-го парламент не зміг ухвалити документ, зараз його передали на доопрацювання у профільний комітет.
Президент України Володимир Зеленський заявляв, що протягом 10–12 років промисловість має пройти модернізацію і скоротити викиди.
Заступник голови парламентського комітету з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський (фракція "Слуга народу") вважає, що Україна не має брати на себе нереальних зобов'язань щодо строків проведення екомодернізації, а державі необхідно надати підтримку промисловості на переоснащення, як це роблять країни ЄС.