Заступник глави МЗС Божок заявив, що йому хочуть вручити нову підозру
"Не встиг подати заяву про повернення до роботи, як у МЗС України прийшли представники Офісу генпрокурора нібито вручати мені нову підозру. На жаль, у той момент не був на місці. Зараз поїду з'ясовувати, що сталося", – написав він.
Пізніше Божок опублікував у Twitter відео, на якому йому зачитують якийсь документ, і назвав те, що відбувається, цирком.
"Квінтесенція реформи прокуратури! Сьогодні після чотирьох реабілітуючих рішень судів без жодних пояснень, із порушенням усіх можливих законів прокурор Офісу генпрокурора в рамках вже завершеного розслідування намагався всучити мені незрозумілий папірець", – написав він.
На відео Божок намагається з'ясувати, на якій підставі йому зачитують повідомлення про підозру.
"Я вже офіційно отримав рішення генерального прокурора про завершення досудового розслідування у кримінальному провадженні. Ваші дії злочинні, я буду звертатися до відповідних інстанцій", – говорить заступник глави МЗС.
На відео, опублікованому на сайті "Обозреватель", Божок заявив, що Офіс генпрокурора намагався порушити вимоги Конституції України і Кримінального процесуального кодексу.
"Буду звертатися з відповідною заявою про злочин", – зазначив Божок.
Уранці 19 квітня він повідомив у Twitter, що подав заяву про повернення на посаду заступника глави МЗС, й опублікував фото документа. Заяву написано на ім'я міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби.
"Прошу винести на найближче засідання Кабінету Міністрів України проєкт розпорядження про повернення мене до виконання обов'язків за посадою", – ідеться в ній.
16 квітня Божок повідомив, що суд його "повністю реабілітував".
Контекст:
Божок був головою СЗР із 2017-го до 2019 року. Саме в цей період – у липні 2018-го – Семочко став його заступником. Призначення Семочка пізніше лягло в основу підозри п'ятому президенту країни Петрові Порошенку. 11 червня 2020 року Державне бюро розслідувань склало підозру і Божку.
Як з'ясувала "Українська правда", після призначення Семочка тодішній голова розвідки Божок видав наказ, яким рішення президента оголосили особовому складу, а Семочко розпочав виконання обов'язків. У пресслужбі ДБР виданню підтвердили, що саме цей наказ Божка вважають незаконним, а Порошенка підозрюють у тому, що він схилив Божка до видання цього документа.
Восени 2018 року вийшло в ефір розслідування телепроєкту Bihus.info, в якому ішлося, що восьмеро членів сім'ї Семочка мають російські паспорти, а сам він у роки керівництва економічною контррозвідкою Служби безпеки цікавився тіньовими доходами фармацевтичних компаній. Після цього Національне антикорупційне бюро України зареєструвало провадження за підозрою Семочка в незаконному збагаченні, а СБУ – за підозрою його в державній зраді.
Як стверджувало джерело видання "ГОРДОН", підставою для відкриття провадження проти Божка став лист тодішнього голови СЗР Валерія Євдокимова у Держбюро розслідувань. Євдокимов нібито посилався на внутрішні розпорядчі акти свого попередника про допуск Семочка до держтаємниці і нарахування йому приблизно 1,5 млн грн заробітної плати. Водночас у листі уточнюють, що майже 1 млн грн із цієї суми залишився на депозитному рахунку СЗР, а доступ Семочку до держтаємниці надали після відставки Божка, розповів співрозмовник.
Божка призначили заступником міністра закордонних справ України в березні 2019 року. У червні 2020 року його усунули з посади на час розслідування.