Затримання Мартиненка – це серйозний удар по нинішній парламентській коаліції – оглядач Руденко
Оглядач "Німецької хвилі" Сергій Руденко вважає, що справа колишнього народного депутата Миколи Мартиненка – тест для "Народного фронту" на те, чи можна довіряти партнерам із коаліції у Верховній Раді України.
У разі арешту колишнього народного депутата від "Народного фронту" Миколи Мартиненка "Народний фронт" може вийти з коаліції у Верховній Раді України. Про це у колонці для "Німецької хвилі" написав оглядач Сергій Руденко.
"Поза всяким сумнівом, затримання Миколи Мартиненка – серйозний удар по нинішній парламентській коаліції. "Народний фронт" уже встиг заявити, що справа їхнього однопартійця сфальсифікована НАБУ. Депутати від "Народного фронту" заявили, що антикорупціонери діють вибірково, і дали зрозуміти, що миритися з цим не збираються", – сказав він.
Оглядач каже, що для Яценюка та його соратників із "Народного фронту" справа Мартиненка – принципова.
"Це тест на те, чи можна довіряти своїм партнерам. Чи боронитимуть Мартиненка представники парламентської коаліції – сказати важко. Усе залежить від Петра Порошенка", – вважає Руденко.
За його словами, дружба й довірливі стосунки з Порошенком дала Мартиненку віру "у свою недоторканність за нинішнього глави держави" і змусила його 2015 року після оприлюднених звинувачень у протиправних діях скласти депутатський мандат.
"Мовляв, йому боятися нема чого, хай бояться ті, хто порушив проти нього справу, – Національне антикорупційне бюро", – пише Руденко.
Мартиненка затримали ввечері 20 квітня. Йому оголосили підозру у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 255 (створення злочинної організації), ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу України. Екс-нардепа підозрюють у зловживаннях під час виконання контракту купівлі-продажу уранового концентрату для ДП "СхідГЗК" через австрійську компанію-посередника Steuermann.
Того ж дня, 20 квітня, НАБУ у справі Мартиненка затримало першого заступника голови правління НАК "Нафтогаз України" Сергія Перелому. За версією слідства, він забезпечував координацію між компанією-посередником та ДП "СхідГЗК".
21 квітня на засіданні Солом'янського суду мали обрати запобіжний захід Мартиненку. Захист Мартиненка вже заявив відвід судді Бобровнику.
Адвокати Мартиненка сьогодні зазначили, що Бобровник веде всі резонансні справи, що дає підстави сумніватися в його неупередженості, крім того, він нібито вживає алкоголь на робочому місці. Суд відмовив захисту Мартиненка у відводі судді.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура вимагає заарештувати його на 60 діб з альтернативою застави у 300 млн грн.
За словами голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького, Мартиненку загрожує до 12 років позбавлення волі.
Коаліцію "Європейська Україна" створили в листопаді 2014 року. Спочатку до її складу входили фракції Блоку Петра Порошенка, "Народного фронту", "Самопомочі", "Батьківщини" і Радикальної партії. Остання залишила коаліцію 1 вересня 2015 року. 18 лютого 2016 року з коаліції вийшла фракція "Самопоміч". 17 лютого 2016 року про вихід із коаліції заявила фракція "Батьківщина".
20 квітня спікер Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що коаліція виконала свою ключову функцію, обравши Кабінет Міністрів і прем'єр-міністра.