"Збільшуємо коло тих, хто за кандидатство для України". Зеленський розповів про "марафон телефонних переговорів" 21 червня
Про деталі переговорів Зеленський розповів у вечірньому відеозверненні, опублікованому в Telegram Офісу президента.
"Сьогодні був день дуже активної зовнішньополітичної роботи – майже марафон телефонних переговорів. Збільшуємо коло тих, хто за кандидатство для України, і додаємо впевненості, що рішення у п'ятницю буде позитивним", – сказав глава держави.
За словами Зеленського, під час бесід він скоординував позиції напередодні засідання Європейської ради з прем'єр-міністром Словаччини Едуардом Геґером та президентом Литви Гітанасом Науседою. Окрім того, Зеленський подякував Науседі за рішення саміту "Тримор'я" надати Україні статус партнера-учасника.
"Угорщина. Була плідна розмова з прем'єр-міністром Віктором Орбаном. Запросив його відвідати Україну і подякував за важливу підтримку нашого суверенітету, територіальної цілісності нашої держави. Домовилися розвивати співпрацю в енергетиці", – наголосив президент.
Із прем'єр-міністром Португалії Антоніу Коштою Зеленський домовився "залучити досвід" Португалії у зближенні України з ЄС. За підтримку України, зокрема зброєю, глава держави подякував прем'єр-міністерці Данії Метте Фредеріксен, яка 21 червня виступила у Раді.
"Іспанія. Відзначив у розмові з прем'єр-міністром [Педро] Санчесом, що наша взаємодія посилить і Україну, і весь Європейський союз. Обговорили можливі результати мадридського саміту НАТО, який відбудеться вже наприкінці червня, – наголосив Зеленський. – Ірландія. Відзначив активну підтримку Ірландією нашої євроінтеграції і запросив прем'єр-міністра Ірландії [Мішеля] Мартіна відвідати Україну".
Президент також подякував прем'єру Хорватії Андрею Пленковичу за підтримку України.
"Упевнений, що ми можемо розширити нашу співпрацю і на двосторонньому рівні, і на рівні європейських структур", – вказав Зеленський.
Окрім того, у Києві президент зустрівся з прем'єром Люксембургу Ксав'є Беттелем, подякувавши йому за готовність Люксембургу брати участь у повоєнному відновленні України.
"Мій графік на завтра – такий же насичений, як і сьогодні. Зроблю все для того, щоб історичне рішення Європейського союзу було ухвалено. Для нас це важливо", – резюмував Зеленський.
Контекст:
28 лютого, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу. Зеленський заявив, що в умовах, які склалися, розраховує на приєднання до блоку за спеціальною процедурою.
Європейський парламент підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ у ЄС. Потім відбувся неформальний саміт лідерів ЄС, де було ухвалено рішення, яке, як вважають у МЗС України, свідчить про те, що Україна буде членом ЄС.
17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні та Молдові.
Засідання Європейської ради, на якому з урахуванням рекомендацій Єврокомісії ухвалюватимуть рішення про статус України, відбудеться 23–24 червня.
Bloomberg із посиланням на джерела повідомило 20 червня, що всі 27 країн – членів ЄС мають намір підтримати рішення щодо надання Україні статусу кандидата на вступ до Євросоюзу.