Зеленський хоче визнати кримських татар, кримчаків і караїмів корінними народами України

Зеленський вніс законопроєкт до Ради в День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу
Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський пропонує визнати кримських татар, кримчаків і караїмів корінними народами. Про це йдеться в тексті президентського законопроєкту №5506 "Про корінні народи України", який розміщено на сайті Верховної Ради.

Документ визначає поняття корінного народу України. Ним вважають автохтонну етнічну спільність, яка сформувалася на території України, є носієм самобутньої мови й культури, має традиційні, соціальні, культурні чи представницькі органи, усвідомлює себе корінним народом України, становить етнічну меншість у складі її населення і не має власного державного утворення за межами України.

"Корінними народами України, які сформувались на території Кримського півострову, є кримські татари, караїми, кримчаки. [...] Корінні народи України мають право на самовизначення в Україні, встановлюють свій політичний статус у межах Конституції та законів України, вільно здійснюють свій економічний, соціальний та культурний розвиток", – ідеться в законопроєкті.

Законопроєкт визначає гарантії для корінних народів на культурний, мовний, освітній, інформаційний розвиток. Він передбачає правовий захист народів, зокрема, від дискримінації, розпалювання національної ненависті, позбавлення культурних цінностей або ознак етнічної належності, а також примусове виселення або асиміляцію.

Документ передбачає фінансове забезпечення діяльності представницьких органів влади коштом держбюджету України за окремою бюджетною програмою.

"Фінансові потреби представницьких органів визначаються щорічно за їхніми мотивованими запитами. Порядок звітування за кошти, отримані з державного бюджету України, визначається Кабінетом Міністрів України та передбачає оприлюднення інформації про надходження і витрати", – написано в законопроєкті.

Контекст:

Зеленський вніс свій законопроєкт в Раду в День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу 18 травня. У цей день він заявив, що Україна робить усе, щоб повернути окупований Росією Крим.

Росія окупувала Крим навесні 2014 року після незаконного референдуму. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна й більшість країн світу. На адмінкордоні між Кримом і материковою частиною України діє контрольно-пропускний режим.