Зеленський і фон дер Ляєн "скоординували позиції" перед засіданням, важливим для євроінтеграції України
10 грудня президент України Володимир Зеленський поспілкувався телефоном із главою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн. Про це він повідомив у Telegram.
"Підтримую постійний контакт із президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн. У телефонній розмові скоординували наші позиції перед засіданням Європейської ради. Дякую за високу оцінку нашої роботи з виконання всіх рекомендацій Єврокомісії", – написав Зеленський.
Президент зазначив, що Україна розраховує "на позитивне рішення щодо виділення €50 млрд і початку переговорів про вступ України до ЄС".
"Європа має рішуче захищати свої цінності та свою єдність. Знаю, що ми можемо розраховувати на підтримку з боку пані президента в цьому", – підкреслив Зеленський.
Зеленський регулярно спілкується з фон дер Ляєн. Остання їхня розмова – з "хорошим обміном думками" – відбулася 27 листопада.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з Європейським союзом у 2014 році після перемоги Революції гідності. Того самого року Рада і Європарламент синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія і Молдова. 17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні й Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу в Євросоюз. 23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидатів.
8 листопада Єврокомісія оприлюднила звіт, яким рекомендувала розпочати переговори з Україною та Молдовою щодо вступу в ЄС. Саміт Євросоюзу 14–15 грудня має затвердити рішення ЄК.
Єврокомісія вважає, що Україна станом на початок листопада повністю виконала чотири із семи критеріїв кандидата на вступ у ЄС, зазначило "Радіо Свобода". За словами фон дер Ляєн, Україна виконала 90% реформ, на які від неї очікував ЄС, надаючи статус кандидата.
8 листопада Зеленський підписав указ про підготовку до переговорів щодо вступу України в ЄС, доручивши Кабміну забезпечити завершення виконання рекомендацій ЄК, поданих у звіті.
У ЄС розглядають можливість відкласти рішення про початок переговорів щодо вступу України на березень через опір Угорщини й відсутність єдності в Євросоюзі, повідомило 17 листопада Reuters із посиланням на джерело.