Зеленський і Шефір намагалися позачергово вивести депозити з банку Курченка – "Схеми"

"Брокбізнесбанк" ліквідували у червні 2014 року
Фото: setam.net.ua

Володимир Зеленський, який обіймає посаду президента України, і його перший помічник Сергій Шефір намагалися забрати з "Брокбізнесбанку" депозити, оминаючи встановлену законом чергу. Про це йдеться в розслідуванні програми "Схеми" (проєкт "UA:Перший" та "Радіо Свобода"), яке вийшло 14 жовтня.

Журналісти підкреслили, що йдеться про події, коли Зеленський і Шефір ще не були на сьогоднішніх державних посадах. Вони відкрили доларові рахунки у "Брокбізнесбанку" 2010 року. Тоді Зеленський був художнім керівником студії "Квартал 95", а Шефір  директором студії.

Національний банк України ухвалив рішення про ліквідацію "Брокбізнесбанку" у червні 2014 року. Із серпня 2013 року його власником був бізнесмен-утікач Сергій Курченко.

У Зеленського на депозиті у "Брокбізнесбанку" було понад $300 тис., а у Шефіра – понад $400 тис. За даними "Схем", у 2014 році, після введення у "Брокбізнесбанку" тимчасової адміністрації та оголошення про ліквідацію банку, Зеленський і Шефір підписали низку угод із компаніями, які мали кредити у банку, щодо відступлення права вимоги за своїми депозитами.

"Для компаній це була спроба не повертати банку борги та вивести з-під застави активи. Шефір і Зеленський таким чином намагалися отримати не лише гарантовані державою 200 тис. грн, але й повернути велику суму в обхід визначеної законом черги, за якою Фонд гарантування вкладів має повертати гроші", – зазначили автори розслідування.

2015 року Вищий господарський суд визнав, що подібні угоди не відповідали законодавству. 

Народний депутат від "Слуги народу" і голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив журналістам, що такі угоди є неприпустимими. Але коли політик дізнався, що йдеться про Зеленського, сказав, що "треба вивчати документи". Журналісти документи надали, але від Гетманцева додаткової відповіді не дістали.

Інвестиційний банкір Сергій Фурса сказав журналістам, що спроба забрати "своє" поза встановленою законом чергою – це "спроба залізти в кишеню державі, яка внаслідок банкопаду була змушена латати велику діру в бюджеті державного Фонду гарантування вкладів".

"У нас не було часу займатися юридичними питаннями. І ми комусь віддали право займатися нашими юридичними питаннями. Піднімуть цей договір – я згадаю", – прокоментував розслідування Шефір.

Відео: Радіо Свобода / YouTube

Контекст:

"Брокбізнесбанк" заснували у 1992 році. Наближений до колишнього президента-втікача Віктора Януковича бізнесмен Курченко купив його 2013 року у братів Сергія та Олександра Буряків.

2019 року ліквідацію "Брокбізнесбанку" завершили. У Фонді гарантування вкладів фізичних осіб зазначили, що "вимоги кредиторів до банку, які були незадоволені через недостатність його майна, вважаються погашеними".

Проти Курченка в Україні відкрито кримінальне провадження. Його підозрюють в участі у злочинній організації Януковича і здійсненні в її складі особливо тяжких злочинів проти держави Україна, зокрема в розкраданні коштів "Брокбізнесбанку". Слідство у цій справі завершили 2019 року