Зеленський: Я не збираюся знаходити аргументи, щоб Байден бачив нас у НАТО. Вони повинні бути взаємними

Зеленський: Я вважаю, що ми потрібні НАТО не менше, ніж навпаки
Фото: ЕРА
Президент України Володимир Зеленський упевнений, що після війни, розв'язаної Росією, Українська держава буде членом НАТО. Про це він заявив 12 липня на пресконференції у Вільнюсі на полях саміту НАТО, трансляцію вели на YouTube-каналі Офісу президента.

Зеленського запитали про заплановану на сьогодні зустріч із президентом США Джо Байденом і про те, як він має намір переконувати співрозмовника в тому, що Україна готова до членства в НАТО.

"Я вдячний Байдену і Конгресу, людям Америки, які є лідерами в допомозі України. Я не збираюся знаходити аргументи, щоб президент Байден бачив нас у НАТО. Я вважаю, що ці аргументи повинні бути взаємними, бо це безпека сходу Європейського континенту та східного флангу НАТО. Я вважаю, що ми потрібні НАТО не менше, ніж навпаки. Я вважаю, що це абсолютно справедливо. Упевнений, що після війни Україна буде в НАТО", – відповів президент України.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано в Конституції України.

У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.

30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.

Генсек Альянсу Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому Україні допомагають члени Альянсу.

Зеленський зазначав, що потрібний чіткий алгоритм руху України до вступу в НАТО. "Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства і безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним", – сказав президент.

Декларації, у яких підтримують майбутній вступ України в НАТО, станом на 8 липня 2023 року підписало 23 країни з 31, що входить у блок.

У підсумковому комюніке саміту НАТО, який відбувся 11–12 липня у Вільнюсі, ідеться, що Україні для вступу в НАТО вже не потрібен план дій щодо членства, але поки що в ньому немає запрошення в Альянс. "Ми будемо готові надіслати Україні запрошення на вступ в Альянс, коли союзники погодяться із цим і будуть виконані відповідні умови", – зазначено в комюніке.