Зеленський на зустрічі зі Столтенбергом заявив про необхідність чіткої перспективи членства України в НАТО
Зеленський під час зустрічі зазначив, що протягом останніх двох років Україна практично завершила формування цілісної системи нацбезпеки, побудованої на стандартах країн Північноатлантичного альянсу.
"Наш курс на членство в НАТО, принципи й стандарти Альянсу лежать в основі всіх керівних документів у сфері національної безпеки й оборони", – підкреслив глава держави.
Зазначають, що Зеленський поінформував Столтенберга про виконання Україною річних нацпрограм під егідою комісії України – НАТО. Президент висловив сподівання, що країни – члени Альянсу "зможуть визначити для України вичерпний перелік реформ", критерії та "маркери", виконавши які країна зможе перейти до наступного етапу інтеграції з НАТО.
"Для країн, які прагнуть членства в Альянсі, має бути чітка тимчасова перспектива. Євроатлантичний курс нашої держави незмінний", – написав за підсумками зустрічі у Twitter Зеленський.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.
7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення в Конституцію положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі та Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.
У 2018 році в НАТО визнали за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, у 2020-му Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.
Президент США Джо Байден говорив, що російська агресія не стане перешкодою для вступу України в НАТО. Водночас на запитання, чи нададуть Україні план дій для членства в НАТО, він сказав, що "це ще треба побачити" і спочатку Україна має викорінити корупцію.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба говорив у липні, що Україна хоче отримати від НАТО конкретну інформацію про перспективи приєднання до Альянсу. "Якщо Росія є причиною, не кажіть нам, що це через брак реформ", – підкреслював міністр.