Зеленський: Нам потрібні чіткі сигнали, що Україна отримає підтримку не просто із трибун, а на полі
"Ми не боїмося, бо маємо потужну підтримку наших міжнародних партнерів. Я говорив із лідерами Сполучених Штатів Америки, Франції, Німеччини, Великобританії, Туреччини, із президентом Ради Європи і генсеком НАТО. Вони, як і всі інші наші партнери, – на нашому боці. Вони прекрасно бачать справжні мотиви Росії", – сказав Зеленський.
Він підкреслив, що міжнародні партнери готові підтримувати Україну фінансово, вводити дедалі більше жорстких санкцій та ухвалювати жорсткі резолюції проти Росії.
"Це правильно, необхідно, і за все це Україна дійсно щиро вдячна. Водночас нашим громадянам дуже потрібно розуміти, на що ще готовий світ. Як саме і ким саме ви допоможете нам, якщо дехто знову проігнорує кордони в центрі Європи? Чи розумієте ви, що Україні, а разом із нею й усьому світу, що вірить у силу і непохитність міжнародного права, може знадобитися значно, значно більше, ніж дипломатична стурбованість? Усім нам може знадобитися рішучість", – додав президент.
Зеленський запитав, чи готовий світ у разі широкомасштабної агресії з боку РФ перестати "ховатися від неприємних питань, зокрема щодо Ради Безпеки ООН, Парламентської асамблеї Ради Європи, "Північного потоку – 2".
"Нашим громадянам потрібні чіткі сигнали, що на сьомому році війни країна, яка ціною життя своїх людей є щитом для Європи, отримає підтримку не просто як партнерів, із трибун, а як гравців однієї команди, безпосередньо на полі, плече до плеча", – зазначив він.
Контекст:
Під час свого звернення Зеленський також запропонував російському президенту Володимирові Путіну зустрітися "в будь-якій точці Донбасу, де йде війна". Пропозиція українського президента пролунала напередодні виступу Путіна з посланням до Федеральних зборів РФ, який має відбутися 21 квітня.
Відразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.
22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.
На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. 1 квітня в Офісі президента України повідомили, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню більше ніж 570 разів.
Наприкінці березня ЗМІ й очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку у Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною, а головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави".
РФ стягнула до кордону з Україною не менше ніж 89 тис. військових, до 20 квітня їхня кількість зросте до 110 тис., говорив 14 квітня начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов. За його даними, 20 квітня процес стягування військ РФ може закінчитися.
Влада РФ на тлі загострення ситуації оголосила про контрольну перевірку військ. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія протягом трьох тижнів перекинула до "західних кордонів" дві армії і три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх залучено до навчань, які завершаться протягом 14 днів.