Зеленський намагається змусити НАТО переписати підсумкове комюніке саміту – The Guardian

Зеленський використовує жорстку публічну дипломатію, щоб переконати союзників, пишуть західні ЗМІ
Фото: president.gov.ua
Президент України Володимир Зеленський "в останній момент" вдався до жорсткої публічної дипломатії, щоб змусити переписати підсумкову декларацію саміту НАТО, який відкрився сьогодні у Вільнюсі. Про це, посилаючись на джерела в Альянсі, написала The Guardian.

За даними ЗМІ, у проєкті підсумкового комюніке саміту НАТО у Вільнюсі поки немає конкретики щодо членства України, але є умови для запрошення Києва приєднатися до Альянсу.

Зеленський сьогодні заявив про сигнали, що на саміті НАТО "обговорюються формулювання без України". "Схоже на те, що немає готовності ані запросити Україну в НАТО, ані зробити її членом Альянсу", – обурився він, наголосивши, що має намір "відверто обговорити це на саміті".

The Guardian зазначає, що лідери НАТО мали намір узгодити підсумкову декларацію саміту вдень 11 липня й оприлюднити її ввечері, а заява Зеленського – реакція на підготовлений текст комюніке.

Згідно з повідомленням українського нардепа Олексія Гончаренка, Зеленський досяг своєї мети. Парламентар пише, що радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван переніс свій виступ.

"Він мав виступати прямо зараз, але повідомив організаторам, що зможе виступити завтра. Чому? Є підтвердження, що прямо зараз Салліван переписує текст фінального комюніке. Це мегаісторія. Салліван – ключова людина в адміністрації Джо Байдена. Він радник з національної безпеки і, по суті, людина, яка відповідає за всю стратегію США у війні Росії проти України. На наших очах твориться історія. Якщо вдасться переписати фінальний документ і там буде запрошення України в НАТО, це реально змінить світовий порядок", – заявив нардеп.

За його інформацією, фінальний текст документа вже готовий і в ньому згадують слово "запрошення".

Нардеп пише, що після критики Зеленського комюніке почали переписувати й "навіть були сварки" між учасниками обговорень.

"На жаль, змінити нічого не вийшло, бо конфлікт є конфлікт. Тут для нас одразу два висновки. Перший – в офіційному документі НАТО щодо нас уже вжито слово "запрошення". Це суперважливо. І кожен, хто розуміється в дипломатії, це розуміє. На відміну від позиції Альянсу у 2008 році та невизначеності у формулюваннях, процес зрушив з місця. І вже ясно, чим це завершиться. Ми будемо в НАТО. Другий висновок – треба дотискати союзників. Строки ви вже знаєте. Наступний саміт відбудеться у Вашингтоні вже в 2024 році. Важливо витратити цей час на дійсно переконливі речі. Ну а мій інсайд повністю справдився. Запрошення згадується у фінальному комюніке", – додав він.

Контекст:

Зеленський зазначав, що потрібен чіткий алгоритм руху України до вступу в НАТО. "Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства та щодо безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним", – сказав президент.

Декларації, у яких підтримують майбутній вступ України в НАТО, станом на 8 липня підписало 23 країни з 31, що входить до блоку.