Зеленський: НАТО – це найкраща гарантія безпеки для України

Зеленський: Ми розуміємо, що поки ми не в НАТО. На жаль, Росія теж розуміє це
Фото: president.gov.ua
Україна прагне членства в НАТО, але Росія, розуміючи це, домагається, щоб шлях України в Альянс "не був коротким".

Про це президент України Володимир Зеленський розповів, відповідаючи на запитання після свого звернення до учасників Всесвітнього економічного форуму в Давосі 18 січня, трансляцію вели на сайті форуму.

"Що стосується НАТО... Безумовно, ми розуміємо, що для нас гарантії безпеки є одним із головних пріоритетів. Наприклад, якщо говорити про формулу миру, це один із пріоритетів, один із 10 цих пріоритетів. Ми розуміємо, що поки ми не в НАТО. На жаль, Росія теж розуміє це і бореться, щоб цей шлях у НАТО не був коротким. Але я розумію, що ми на цьому шляху. НАТО – це найкраща гарантія безпеки для України, нашого суспільства, майбутнього наших дітей. Поки ми на цьому шляху, ми запропонували гарантії безпеки для нашої держави. Вважаємо, що цивілізований світ підтримає наші пропозиції", – сказав Зеленський.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)

Контекст:

Протягом останніх років Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ до Альянсу зафіксовано у її Конституції. 2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна здобула статус партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО. Проте плану дій щодо членства Україна не одержала.

30 вересня 2022 року – після того, як президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога й у цьому їй допомагають члени Альянсу.

Віцепрем'єрка з європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина вважає, що в НАТО є консенсус щодо членства України. "Жодна із країн Альянсу не відповіла Україні "ні". Фактично всі 30 країн НАТО – це вже офіційна позиція за результатами міністерської зустрічі в Бухаресті – підтверджують, що Україна буде членом НАТО і заявка України буде офіційно розглянута", – заявила вона 1 грудня.

За словами міністра оборони України Олексія Резнікова, Україна де-факто вже стала членом НАТО. "Я впевнений, що найближчим часом ми станемо членом НАТО де-юре", – наголосив міністр в інтерв'ю ВВС, опублікованому 13 січня 2023 року.