Зеленський несе особисту відповідальність перед інвесторами за проблеми в "зеленій" енергетиці – співзасновник Асоціації відновлюваної енергетики
Інвестори протягом року намагалися потрапити на прийом до президента Володимира Зеленського, щоб обговорити ситуацію у сфері виробництва "зеленої" електроенергії і зниження "зелених" тарифів, але цього зробити так і не вдалося, розповів співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Ігор Тинний.
Президент Володимир Зеленський несе особисту відповідальність за кризу неплатежів за вироблену в Україні "зелену" електроенергію перед інвесторами в поновну енергетику, заявив в інтерв'ю "Економічній правді" співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Ігор Тинний.
"У нас зараз мегасконцентрована влада. Особисту відповідальність однозначно несе президент Зеленський, усі рішення ухвалювали в його кабінеті. Це ж від нього залежить, кого він слухає як радників, а кого не слухає", – зазначив він.
Інвестори не змогли потрапити на прийом до президента, хоча намагалися це зробити протягом року, додав Тинний.
"Протягом більше ніж року ми всі просилися потрапити до нього на аудієнцію, за рік ми написали десятки листів. Усі ці листи викидали у смітник. Переговорний процес ми зрештою вели із прем'єром Денисом Шмигалем. Ми вважаємо, що на його позицію кардинально впливали [нардеп від "Слуги народу"] Андрій Герус, [заступниця глави Офісу президента України] Юлія Ковалів і, напевно, глава НКРЕКП Валерій Тарасюк. Вони всі разом зустрічалися в кабінеті президента і десь усіх нас засудили. Оскільки ми туди не потрапили, нашу позицію ніхто не спромігся вислухати, а просто в односторонньому порядку ухвалили рішення, то, напевно, до цих людей і будуть усі питання", – вважає співзасновник УАВЕ.
Тинний розповів, що компанії, які інвестують в Україні у поновні джерела енергії, будуть судитися з державою.
"Не у всіх є можливість судитися там, де можна виграти. Іноземні компанії майже всі готують позови, тому що вони можуть судитися в Парижі, Вашингтоні чи Стокгольмі. Українські компанії не дуже вірять у перемогу в Україні через ту вакханалію, яка зараз відбувається. У мене, по-моєму, 11 компаній, які мають ліцензію на виробництво електроенергії. Ми з партнерами активно шукаємо адвокатів, з якими від двох або трьох компаній будемо подавати позови. Але це процес довгий, сумарно арбітражі займуть до п'яти років. Я не почав судове переслідування держави Україна частково з моральних міркувань. З одного боку, дилетанти прийшли до влади і під впливом циніків нас обікрали, з іншого – важко подати позов до власної держави. У мене відповідальність перед партнерами, із ким разом інвестували, рішення про позови ухвалюємо разом", – підкреслив він.
1 серпня набув чинності закон №810-ІХ, завдання якого – реалізувати основні положення меморандуму про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів України та інвесторами у ПДЕ. Документ передбачає, зокрема, зниження "зелених" тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, введення повної відповідальності за небаланси для виробників "чистої" електроенергії із 2022 року (50% 2021 року) та інші норми, які, за планами законодавців, допоможуть економити державі 7 млрд грн щорічно.
Також закон передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену "зелену" електроенергію, починаючи із серпня цього року. Крім того, закон визначає строки та обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ПДЕ – у четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (приблизно 9 млрд грн), а решту 60% – 2021 року.
Наприкінці серпня прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що уряд планує в четвертому кварталі 2020 року виплатити 40% накопичених перед "зеленою" генерацією боргів, писала "Енергореформа".
10 вересня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна реалізувала положення меморандуму між Кабінетом Міністрів та іноземними інвесторами в поновну енергетику щодо скорочення "зелених" тарифів для сонячних і вітрових станцій, що зменшило фінансові витрати на "зелену" енергетику, писало агентство "РБК-Україна".