Зеленський обговорив Донбас і вакцинацію проти коронавірусу з генсеком ООН

Зеленський заявив генсеку ООН про проблему з нерівним доступом до вакцин проти коронавірусу
Фото: depositphotos.com
Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем. Вони обговорили вакцинацію у країні й ескалацію на Донбасі, повідомляє пресслужба Офісу президента.

Зокрема, сторони обговорили ініціативу з розроблення під егідою G20 глобального плану вакцинації проти коронавірусної інфекції.

"Усеохопна вакцинація – єдиний вихід. На жаль, доступ до безпечних й ефективних вакцин досі нерівний. Однак хочу відзначити й подякувати за ваше лідерство в подоланні викликів та в координації глобальних дій під час пандемії коронавірусу", – сказав Зеленський.

Окремо сторони обговорили ситуацію з безпекою на сході України у зв'язку зі збільшенням військової присутності Росії на українському кордоні й окупованих територіях. Зеленський подякував Гутеррішу за підтримку суверенітету й територіальної цілісності України та її мирних зусиль.

Президент України проінформував Гутерріша про створення в Україні Центру протидії дезінформації, який має стати міжнародним хабом боротьби з деструктивним інформаційним впливом.

Окрім того, Зеленський підкреслив, що ініціатива Кримської платформи, яку запустять на саміті в серпні, поверне до міжнародного порядку денного питання деокупації Криму і стане механізмом для захисту прав людини на окупованому півострові.

Президент також наголосив на важливій практичній ролі у відстеженні ситуації у Криму й на інших тимчасово окупованих територіях України, яку відіграє моніторингова місія ООН із прав людини.

Гутерріш у розмові висловив занепокоєння регулярними порушеннями режиму припинення вогню на сході країни, повідомив на брифінгу його прессекретар Стефан Дюжаррік.

"Він також запевнив у підтримці зусиль, спрямованих на повне виконання Мінських домовленостей у межах нормандського формату", – додав представник генсека.

Контекст:

Відразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку й російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.

22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.

На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. 1 квітня в Офісі президента України повідомили, що з початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів. З початку 2021 року на сході України загинуло 30 військовослужбовців ЗСУ, говорив президент Володимир Зеленський 16 квітня.

Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ й очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку у Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною.

30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною й в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

Чисельність російських військ на кордоні з Україною й в окупованому РФ Криму сягнула 150 тис., заявив верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель 19 квітня, пізніше цифру скоригували до 100 тис.

Прессекретар Пентагону Джон Кірбі відмовився називати точну цифру, але повідомив, що "це найбільше нарощування сил, яке ми бачили із 2014 року".

Влада РФ на тлі загострення ситуації оголосила про контрольну перевірку військ. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія впродовж трьох тижнів перекинула до "західних кордонів" дві армії і три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх залучено до навчань, які завершать протягом 14 днів.