Зеленський підписав закон, який повертає довоєнні податки

Закон скасовує єдиний податок у розмірі 2% із 1 серпня
Фото: president.gov.ua
Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який повертає довоєнне оподаткування. Про це 26 липня повідомив у Telegram нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк.

Закон скасовує єдиний податок у розмірі 2% із 1 серпня 2023 року, уточнює Железняк.

Водночас платник матиме право подати заяву про відмову від застосування 2% ЄП із зазначенням того, на яку систему оподаткування він бажає перейти. Без подання такої заяви, а також якщо у заяві платник не вкаже бажаної системи, його автоматично переведуть на систему, де він перебував до обрання 2% ЄП.

Нещодавно створені суб'єкти господарювання, які від дня держреєстрації обрали 2% ЄП, автоматично вважатимуть платниками ЄП третьої групи зі ставкою 5%.

Також автоматично відновлюють права та обов'язки платника ПДВ для тих суб'єктів, у кого реєстрацію платником ПДВ було припинено.

Окрім того, платники, які 2023 року перейшли із 2% ЄП на загальну систему, мають право перейти повторно 2023 року на спрощену систему на свій вибір, подавши заяву. Водночас у разі подання заяви до 1 вересня 2023 року такого платника вважатимуть платником ЄП із 1 серпня 2023 року.

Також законопроєкт із 1 серпня частково скасовує чинний мораторій на проведення перевірок для підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, паливо), грального бізнесу та фінансових послуг.

Із 1 жовтня повертають відповідальність за порушення у сфері застосування РРО. Водночас передбачено звільнення від фінансової відповідальності за порушення з РРО (крім як під час торгівлі підакцизними товарами), якщо їх було скоєно на прифронтових територіях (зокрема на територіях можливих бойових дій).

Закон також передбачає:

  • "технічний борг" (який виник із 1 квітня 2022 року до 31 липня 2023 року в електронному кабінеті) не враховувати під час визначення можливості платника продовжувати перебування на спрощеній системі;
  • зберегти право добровільної сплати ЄП та ЄСВ для прифронтових територій (зокрема територій можливих бойових дій);
  • надати можливість ФОП-платникам ЄП без ПДВ указувати у розрахункових документах назви товарів (послуг) за спрощеною формою.

Контекст:

У березні 2022-го Верховна Рада України ухвалила закон, який називали "податковою реформою воєнного часу". Його метою було підтримати бізнес в умовах війни – він, зокрема, скасував перевірки бізнесу та штрафи за невикористання реєстраторів розрахункових операцій, установив нульовий акциз та семивідсотковий ПДВ на пальне.

Також завдяки цьому закону компанії з обігом до 10 млрд грн дістали можливість перейти на спрощену систему оподаткування (їх зарахували до платників податків третьої групи) і замість 20% ПДВ сплачувати податок у розмірі 2% від доходу, як фізособи-підприємці. Для першої та другої груп платників єдиного податку ввели можливість не сплачувати єдиний податок, а також єдиний соціальний внесок за мобілізованих працівників.

У березні 2023 року голова фінансового комітету Ради, нардеп від "Слуги народу" Данило Гетманцев заявив, що вже з 1 липня "воєнні" пільги скасують, і анонсував ухвалення урядового законопроєкту №8401. Окрім виконання зобов'язань, які Україна взяла на себе за меморандумом із МВФ, причиною повернення до довоєнного оподаткування Гетманцев називав контрнаступ сил оборони України.

У першому читанні законопроєкт ухвалили 29 травня, у другому  30 червня.